Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj41
mod_vvisit_counterWczoraj1032
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8390
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu10738
mod_vvisit_counterW tym miesiącu19128
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu106741
mod_vvisit_counterWszystkie3248970

Teraz Online: 10
Twój IP 35.172.230.21
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

lipiec 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Imieniny

Przed wczoraj : Jana Brunona Wczoraj : Ernesta Malgorzaty Dzisiaj : Bonawentury Stelii Jutro: Dawida Henryka Pojutrze : Eustachego Marii50-lecie kapłaństwa ks. Józefa Musiała Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 16 czerwca 2024 19:01

musial3.20o4

50-LECIE KAPŁAŃSTWA KS. JÓZEFA MUSIAŁA

 

16.czerwca o godz 12.oo ks. Stanisław Słowik odprawił uroczystą Mszę Święta w intencji 50 rocznicy święceń kapłańskich ks. Józefa Musiała, który obecnie jest w Paryzu i tam  modlił się w intencji swojego jubileuiszu. Msza Święta była zamówiona od grupy Abba, która została utworzona podczas jego 7 letniej pracy w Naszej Parafii. Po Eucharystii wszyscy przybyli członkowie grupy Abba mieli spotkanie w domu katolickim na salce. Poniżej można przeczytać biografię ks. Józefa Musiała opracowaną przez ks. Stanisława Słowika, który bardzo ciepło wspomina ten czas.

 

musial1.2024

musial1.2024

musia2.2024

 

BIOGRAFIA KS. JÓZEFA MUSIAŁA

 

 

ksjozefmusial

 

Ks. Józef Musiał urodził się w 1950 roku w Rosiejowie – par. Racławice k. Miechowa. Po maturze w Liceum w Miechowie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, które ukończył w czerwcu 1974 roku przyjmując święcenia kapłańskie z rąk Ks. Bpa Jana Jaroszewicza. Po święceniach kapłańskich podjął posługę wikariusza w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pilicy. Wśród wielu zadań duszpasterskich pełnił też zadania katechety w LO w Pilicy i Szkole Podstawowej w Wierbce. Po kilku miesiącach ciężko zachorował ks. Proboszcz Bolesław Kastek i ks. Józef samodzielnie zajmował się sprawami duszpasterskimi. Później Ks. Bp skierował do Pilicy dodatkowego księdza do pomocy, a po wakacjach drugiego wikariusza. Posługa ks. Józefa w Pilicy zaowocowała w szczególny sposób utworzeniem grupy ABBA, która przez kilka lat w lipcu wyjeżdżała   na obozy wędrowne po Bieszczadzkich szlakach. W ciągu roku grupa spotykała się u Szefa w mieszkaniu w soboty wieczorem na rozważanie Pisma św. oraz współczesnych problemów społecznych. Również włączenie nowoczesnej oprawy muzycznej do niedzielnych Mszy   św. dla młodzieży spowodowało przyjeżdżanie do Pilicy wielu osób z sąsiednich parafii.


Częsta obecność ks. Józefa w Wierbce zaowocowała podjęciem najpierw okolicznościowych Mszy św. przy kapliczce MB Niepokalanej przed biurowcem zakładu OSPEL, potem w każdą niedzielę w okresie letnim, a po kilku latach zaczęto tworzyć stały ośrodek duszpasterski. W roku 1981 ks. Biskup zdecydował powołać nową parafię w Wierbce powierzając ks. Józefowi tworzenie nowej wspólnoty parafialnej i budowę kościoła. Tym samym ks. Musiał stopniowo kończył posługę wikariusza w parafii Pilica i podejmował obowiązki proboszcza nowej parafii. Pierwszym miejscem sprawowania nabożeństw był zaadoptowany dom prywatny na sale katechetyczną i tymczasową kaplicę. Następnie pospiesznie przebudowany dawny budynek gospodarczy zlokalizowany pomiędzy parkiem pałacowym oraz stadionem piłkarskim; z pomocą zakładu OSPEL udało się nabyć te działki na potrzeby parafii. Po roku podjęto budowę właściwego kościoła obok tymczasowej kaplicy. Kiedy budynek nowego kościoła był już przydatny do użytkowania i wstępnie poświęcony - w roku 1988 ks Bp Stanisław Szymecki zaproponował ks. Józefowi, aby pojechał do Paryża i podjął pracę w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Po kilku latach pełnienia roli proboszcza w Parafii Wniebowzięcia MB w centrum Paryża został skierowany do Lourdes do opieki nad polskimi pielgrzymami przybywającymi do tego sanktuarium.


W roku 1998 wrócił do Paryża, aby objąć posługę Proboszcza w Parafii pw. św. Genowefy na obrzeżu Paryża w północnej jego części. Kolejne 26 lat posługi duszpasterskiej ks. Józefa Musiała były wypełnione staraniami o rozwój pobożności Polaków mieszkających w aglomeracji paryskiej oraz troską o rozwój szkoły polskiej funkcjonującej przy tej parafii. Po 35 latach funkcjonowania parafii pw. św. Genowefy w Paryżu stała się ona prężnym ośrodkiem duszpasterstwa polonijnego, z którego chętnie korzystają również Francuzi mieszkający w pobliżu. Osobista charyzma oraz konsekwencja duszpasterska ks. Józefa spowodowały znakomity rozwój tej wspólnoty parafialnej. Dzisiaj wiele ludzi w Paryżu podobnie jak mieszkańcy Wierbki przed laty nie wyobrażają sobie, że może zbraknąć tak wspaniałego Księdza Proboszcza.


Opracował ks. Stanisław Słowik


 


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież