Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj218
mod_vvisit_counterWczoraj927
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8512
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu9720
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33572
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu36719
mod_vvisit_counterWszystkie3110741

Teraz Online: 12
Twój IP 44.211.117.197
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

maj 2024
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Imieniny

Przed wczoraj : Joanny Zuzanny Wczoraj : Borysława Grzegorza Dzisiaj : Filipa Pauliny Jutro: Augustyna Juliana Pojutrze : Jaromira JustaBiskup Artur Ważny nowym ordynariuszem naszej Diecezji Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:47

bp-artur-wazny

BP ARTUR WAŻNY NOWYM ORDYNARIUSZEM

NASZEJ DIECEZJI

 

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce.W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.W czasie południowej modlitwy Regina Caeli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oficjalnie ogłoszono dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego nowym biskupem diecezjalnym sosnowieckim. W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy wydziałów i pracownicy kurii. Obecny był również abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sede vacante.


- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.


W auli seminaryjnej w Tarnowie zebrali się biskupi, kapłani, alumni, świeccy pracownicy kurii. Były gratulacje i życzenia.


- To jest trochę tak jak mówi dziś psalm: „Kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”. Trochę łez jest, kiedy się odchodzi stąd, bo jestem tak bardzo tutaj zakorzeniony. 40 lat ta diecezja jest moją diecezją. Nie jest to jednak bardzo daleko, ponad 160 km znajduje się jedna katedra od drugiej. To mnie pociesza, że będę tutaj wracał, żeby móc się wspólnie cieszyć owocami pracy i modlitwy. Serdecznie pozdrawiam diecezjan sosnowieckich. Mówię pokój wam. Pokój tobie, diecezjo sosnowiecka. Już nie mogę się doczekać, żeby się z wami spotkać - mówi bp Ważny.


Jak dodaje, doświadczenie, które zdobył w diecezji tarnowskiej, będzie chciał przenieść do diecezji sosnowieckiej: "Tutaj się uczyłem Kościoła, tutaj się uczyłem Jezusa, jak się buduje Królestwo Boże, mam tutaj przyjaciół wśród kapłanów i ludzi świeckich, dużo wspólnot zaprzyjaźnionych. Liczę na to, że to będzie owocowało mocną modlitwą, która będzie mi towarzyszyć. Wiem o tym. Myślę, że będę tutaj też powracał, by na nowo się spotkać i z nowymi siłami wracać do pracy".


Nominację ogłoszono w uroczystość św. Wojciecha patrona Polski i w tygodniu modlitw o powołania.


- Dużo tych symboli się pojawia i próbuję je odczytać. Powołania to istotna sprawa, bo bez kapłanów trudno sobie wyobrazić życie sakramentalne i życie Kościoła. Modlę się o powołania z diecezji tarnowskiej i sosnowieckiej. Liczę na ludzi świeckich. Znam kilka rodzin z diecezji sosnowieckiej i wspólnot, które są mi bliskie. Myślę, że razem będziemy podejmować dzieło ewangelizacji - mówił bp Ważny.


Biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił, że bp Artur Ważny jest bardzo dobrze przygotowany do pełnienia nowych obowiązków. - Jestem przekonany, że mając olbrzymie doświadczenie budowania mocnych relacji z Bogiem m.in. przez świetne rekolekcje, głoszone słowo Boże, ale także umiejętność nawiązywania bardzo mocnych relacji międzyludzkich, które są dziś bardzo ważne, będzie mógł budować to szczególne miejsce, jakim jest diecezja sosnowiecka, jako część ludu Bożego, wspólnotę na wzór Chrystusa. Cieszymy się, gratulujemy, otaczamy modlitwą i będziemy księdza biskupa Artura wspierać na tej drodze - dodał.


Bp Artur Ważny to ceniony rekolekcjonista, były proboszcz, egzorcysta, twórca wielu inicjatyw duszpasterskich związanych z młodzieżą, rodzinami, nową ewangelizacją. Od lat poprzez różne dzieła i rekolekcje, pomaga osobom przeżywającymi trudności życiowe m.in. rodzicom po stracie dziecka, kobietom, które dokonały aborcji, niepłodnym parom, związkom niesakramentalnym oraz osobom wykorzystanym seksualnie.


W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.


Ingres jest planowany na 22 czerwca.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież