Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj665
mod_vvisit_counterWczoraj2178
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2843
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu16715
mod_vvisit_counterW tym miesiącu22202
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu56269
mod_vvisit_counterWszystkie3488600

Teraz Online: 38
Twój IP 18.97.14.81
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

grudzień 2024
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Imieniny

Przed wczoraj : Marii Swiatozara Wczoraj : Wiesława Leokadii Dzisiaj : Julii Danieli Jutro: Damazego Waldemara Pojutrze : Dagmary Aleksandry



Wielki Piątek 2024 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
piątek, 29 marca 2024 22:23

wielkipiatek2024

WIELKI PIĄTEK

 

Wielki Piątek w Naszej Parafii tradycyjnie już rozpoczęła droga krzyżowa ze wzgórza św. Piotra, a następnie w Kolegiacie zgromadzili się wierni i rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia ta zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu Męki Pańskiej a następnie adoracji i uczczenia Krzyża Świętego. W tym dniu jako jedynym w roku nie odprawia się Mszy Świętej. Po liturgii ciało Pana Jezusa zostało przeniesione do grobu. W tym dniu przy grobie pana Jezusa czuwali parafianie, młodzież parafialna oraz przybyli goście. A od godz. 2o.oo swoje muzyczno słowne czuwanie przygotowała nasza schola parafialna.


W Kolegiacie czuwać przy grobie Pana Jezusa można było do godziny 22.oo.


Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu o godz.17.oo odprawiana została niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzili w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżeli krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane było proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie opis Męki Pańskiej według św. Jana.


Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.


Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.


Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.


Zapraszamy do odwiedzania naszej galerii internetowej.

 

G.P.


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież