Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj426
mod_vvisit_counterWczoraj935
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2181
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu6715
mod_vvisit_counterW tym miesiącu27006
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu27605
mod_vvisit_counterWszystkie2102822

Teraz Online: 13
Twój IP 44.200.40.195
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

czerwiec 2022
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Imieniny

Przed wczoraj : Maryli Wladysława Wczoraj : Leona Ireneusza Dzisiaj : Piotra Pawla Jutro: Emilii Pojutrze : Haliny MarianaPoświęcenie Pól Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 22 maja 2022 20:27

poswieceniepol2022

POŚWIĘCENIE PÓL

 

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej i innych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Tradycyjnie jest to maj. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. W niedzielę 22.maja odbyło się poświęcenie pól w Kocikowej i Woli Kocikowej o godz.9.3o, popołudniu o godz. 17.oo przy krzyżu misyjnym na placu przy Kolegiacie dla Pilicy, natomiast o 17.3o w Sławniowie, a o godz. 18.oo w Dobrej i Dobrej Kolonii oraz przy ruinach kościółka św. Walentego dla mieszkańców Zarzecza.


W każdej miejscowości do czterech ustrojonych stacji zwanych ołtarzami przeszła procesja z poświęceniem. Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany: według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem. Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się - błagając Dobrego i Miłosiernego Boga - o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.


Również dla każdej miejscowości odprawiona będzie Msza Święta o dobre urodzaje, obfite plony i szczęśliwe zbiory. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców.

 

TEKST: Grzegorz Piąty

FOTO SŁAWNIÓW: Agnieszka Walaszek

FOTO DOBRA I DOBRA KOLONIA: Grzegorz Piąty

FOTO KOCIKOWA: Instytut Korfantego

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież