Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj89
mod_vvisit_counterWczoraj618
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1424
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5552
mod_vvisit_counterW tym miesiącu6976
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu26743
mod_vvisit_counterWszystkie2138150

Teraz Online: 7
Twój IP 35.168.110.128
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

sierpień 2022
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Imieniny

Przed wczoraj : Cypriana Dominika Wczoraj : Romana Ryszarda Dzisiaj : Bogdana Borysa Jutro: Klary Lidii Pojutrze : Lecha EuzebiiŚrodą Popielcowa rozpoczynamy Wielki Post Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
środa, 02 marca 2022 19:17

popielec2022

ŚRODĄ POPIELCOWĄ ROZPOCZYNAMY

WIELKI POST

 

Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty - przypada w tym roku 02.marca. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Pamiętajmy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły. W Naszej Parafii były odprawiane Msze Święte z  obrzędem posypania głów popiołem   o godz. 9.oo i popołudniu o 17.oo wraz z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o 18.oo w Kaplicy w Kocikowej. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka, przypadająca dziś Środa Popielcowa, obchodzona jest w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. Po każdej Mszy Świętej można było złożyć ofiarę do puszki na pomoc Ukrainie.

 

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach.

 

Pięknym zwyczajem jest zabieranie dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

 

Po Mszy Świętej w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed Najświętszym Sakramentem modliliśmy się o pokój w Europie i na Świecie oraz o zaprzestanie działań wojennych na terenie Ukrainy. Modliliśmy się w intencjach naszych bliskich zmarłych oraz w swoich własnych.

 

Diecezja Sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Hasłem jubileuszowych obchodów będą słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”.


Najważniejszym wydarzeniem łączącym modlitewnie wszystkie parafie stanie się Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego, która rozpoczęła się 2 marca br. - w Środę Popielcową


Każda wspólnota parafialna w Diecezji Sosnowieckiej będzie gościła w kościele krucyfiks, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Miała ona miejsce 25 marca 2005 r. czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia Diecezji Sosnowieckiej

 

Krzyżowi Papieskiemu towarzyszyć będą również relikwie św. Jana Pawła II oraz obraz Papieża-Polaka, wykonany przez znaną artystkę z Olkusza - Zofii Wywioł.


Wizerunek został zatytułowany "Ostatnia Droga Krzyżowa św. Jana Pawła II".


Papież Franciszek podziękował wszystkim Polakom za pomoc niesioną Ukraine, również i Naszej Wspólnocie Parafialnej i całej Naszej Gminie , która czynnie niesie pomoc materialną i modlitewną.

Oto słowa Ojca Świętego:

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków!
Wy, jako pierwsi, wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice,

swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną.

Hojnie ofiarujecie im wszystko, czego potrzebują, by mogli żyć godnie,

pomimo dramatu obecnej chwili.
Jestem Wam głęboko wdzięczny i z serca Wam błogosławię!

 

Zapraszamy do oglądania fotorelacji w naszej galerii.

 

G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież