Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj744
mod_vvisit_counterWczoraj848
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4985
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu6757
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3170
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu27280
mod_vvisit_counterWszystkie1920537

Teraz Online: 11
Twój IP 34.207.247.69
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

grudzień 2021
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Imieniny

Przed wczoraj : Balbiny Bibianny Wczoraj : Franciszka Ksawerego Dzisiaj : Barbary Krystiana Jutro: Saby Kryspina Pojutrze : Mikolaja JaremyBiskup na wizycie Ad Limina w Watykanie Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 24 października 2021 18:07

adlimina2021

BISKUP NA WIZYCIE AD LIMINA

W WATYKANIE

 

W ramach trzeciej grupy hierarchów do Stolicy Apostolskiej dotarł bp Grzegorz Kaszak. W pierwszym dniu wizyty, 18 października, Biskup Sosnowiecki wziął udział w briefingu prasowym, który odbył się w Sali Marconiego w siedzibie Radia Watykańskiego.Bp Kaszak udzielił wypowiedzi podsumowującej wrażenia z pierwszych spotkań w dykasteriach watykańskich, a także odniósł się do zagadnienia duszpasterskiego, związanego z wymogami Kościoła wobec kandydatów na rodziców chrzestnych.

 

Razem z sosnowieckim ordynariuszem na pytania dziennikarzy odpowiadał metropolita gnieźnieński i Prymas Polski - abp Wojciech Polak, a briefing prowadził ks. Leszek Gęsiak SJ - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

- Kościół otrzymał w sposób piękny i godny dwóch nowych błogosławionych na te czasy i w tych czasach, po to, by byli naszymi przewodnikami – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów, wśród których znajduje się także bp Grzegorz Kaszak.


Odwołując się do Patrona dnia, św. Jana Kantego, kard. Nycz zauważył, że jest on patronem młodzieży. „Jakiż byłby Kościół i będzie Kościół jeżeli zabrakłoby w nim młodego pokolenia, które jest jakby trzonem tego Kościoła i jego źrenicą oka, czyli jego spojrzeniem w przyszłość” – stwierdził.

 

Kard. Nycz przypomniał, że właśnie w Bazylice Matki Bożej Większej, 22 listopada 1964 roku, obecny był wraz z kard. Wojtyłą i papieżem Pawłem VI, na zakończenie III sesji Soboru, bł. kard. Stefan Wyszyński. „Przyszli tu do tego kościoła podziękować Panu Bogu za to, że Kościół ogłosił Maryję Matką Kościoła” – zauważył.


- Jesteśmy tutaj przed obrazem Salus Populi Romani także po to, aby się wpatrzeć w to Soli Deo per Mariam. Soli Deo – tak jak to mawiał ks. Prymas – per Mariam dodawał dopiero później, żeby pokazać ten kierunek chrystologiczny i eklezjologiczny kultu maryjnego, który jest nam wszystkim tak bardzo bliski i chcemy, by był nam bliski, tak jak był bliski tym dwóm wielkim Polakom, za których beatyfikację i kanonizację nieustannie Panu Bogu dziękujemy – podkreślił kard. Nycz.

 

Dodał, że za wstawiennictwem św. Jana Kantego i przez pośrednictwo Matki Bożej „powierzamy Panu Bogu młodzież, gdyż wiemy, jak wiele dzisiaj świat, nie tylko Polska, ale Polska może w sposób szczególny, ma problemów i trudności z wychowaniem i utrzymaniem w Kościele i przy Kościele młodego pokolenia” – zaznaczył.


W czasie wizyty Ad limina Apostolorum bp Grzegorz Kaszak wraz z innymi biskupami sprawował Msze święte w Bazylice Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie oraz św. Piotra - przy grobie św. Jana Pawła II. Sosnowiecki ordynariusz wziął także udział m.in. w spotkaniu zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Komunikacji.

 

- Dziękując Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II, mamy pewność w wierze, że w tajemnicy świętych obcowania uprasza on nam łaskę wierności i nam błogosławi – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Bazylice św. Pawła za Murami w liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka, 22 października. Msza Święta, którą koncelebrował także bp Grzegorz Kaszak, zakończyła wizytę Ad limina Apostolorum trzeciej grupy polskich biskupów.


Metropolita częstochowski w homilii wygłoszonej w Bazylice św. Pawła za Murami dziękował Bogu za ewangeliczne świadectwo pontyfikatu św. Jana Pawła II a także za świadectwo Jego poprzedników na Stolicy Piotrowej:  św. Jana XXIII, Pawła VI, Sługi Bożego Jana Pawła I; a także za bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Dziękujemy Bogu za ich pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła” – powtórzył za Ojcem Świętym Franciszkiem. Przypomniał też, że już dzień po wyborze, 17 października 1978 roku, Jan Paweł II mówił o wierności swoich poprzedników, od których wziął imiona.
Nawiązując do Ewangelii św. Jana, ukazującej spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z Jego uczniami i Jego pytanie do św. Piotra o miłość, podkreślił, że  to wydarzenie dotyczy nie tylko sprawy jedności , ale jest egzaminem z „miłości większej”  do Zbawiciela.  Abp Depo podkreślił, że trzykrotne wyznanie św. Piotra miłości do Chrystusa, po wcześniejszym zaparciu się Go, „stanie się nowym etapem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też baranki i owce Chrystusowej owczarni”.


Jako wiernego świadka Chrystusowej miłości, przywołał Metropolita Częstochowski postać kard. Stefana Wyszyńskiego. Przytoczył też jego słowa  wypowiedziane 25 września 1961 roku, „jako słowa dzisiaj obnażające prawdę o nas”:
„Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, w których prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie przyzwyczajeni do kłamstwa pomyślą, a może i to jest kłamstwem. I zamiast wierzyć temu, co naprawdę jest prawdą zdolną ich ratować, opuszczą ręce i powiedzą: Tyle kłamstw już było, a więc zapewne i to jest kłamstwem […] Nieprawda wobec Boga i zasad moralnych chrześcijaństwa rzutuje na życie rodzinne, społeczne, na obowiązki gospodarcze i życie całego narodu”. - mówił bł. kard. Wyszyński.


Podkreślając, jak bardzo św. Jan Paweł II cenił kard. Wyszyńskiego, abp Depo przywołał w homilii papieskie słowa o tym, że nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża Polaka, gdyby nie wiara Prymasa Tysiąclecia. Następnie Metropolita Częstochowski zwrócił  uwagę na wiarę i wierność św. Jana Pawła II. Nawiązując do jego życia i nauczania, podkreślił, że wierność jest nierozerwalnie związana z modlitwą oraz z łaską wiary, a także, że każdy dzień ma szczególną wartość poprzez stawanie na Eucharystii, która jest szczytem modlitwy.


Abp Depo przywołał też niektóre z  odpowiedzi, jakich udzielił Papież w rozmowie z André Frossardem. Przypomniał, że na pytanie o to, jakie ma znaczenie modlitwa w życiu Papieża, św. Jan Paweł II odpowiedział: „fundamentalne”.  Na pytanie zaś o to, jaka jest jego modlitwa za Kościół, Papież odpowiedział, że modlitwa za Kościół jest modlitwą o miłosierdzie. „Papież modli się tak, jak oddycha”  – podsumował Frossard.


Abp Depo podkreślił w homilii, że zawołanie św. Jana Pawła II „Totus Tuus” było aktem  pełnego zawierzenia się Bogu przez Maryję. Przypomniał, że Papież Polak wydobył dla Kościoła i świata postać św. Faustyny Kowalskiej i wielu innych świętych polskich.


„Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego osoby i pontyfikatu mamy pewność w wierze, że w tajemnicy świętych obcowania uprasza nam łaskę wierności, która jest miłością wzrastającą i nam błogosławi” – powiedział Metropolita Częstochowski na zakończenie homilii.

 

EKAI 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież