Twój IP 3.233.242.204

wrzesień 2021

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda Teodora

XXX Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę Email
niedziela, 15 sierpnia 2021 14:06

pielgrzymka2021

XXX PIESZA PIELGRZYMKA DIECEZJI

SOSNOWIECKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

10 sierpnia we wtorek grupa pielgrzymów z Naszej Parafii wyruszyła na pątniczy szlak przed obraz Matki Bożej na Jasną Górę do Częstochowy. W tym roku wyruszyli jak zawsze spod Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu do Łutowca. Drugi dzień trasa biegła od Łutowca do Złotego Potoku. Kolejny dzień trasa Złoty Potok – Joachimów. W piątek dotarli na Jasną Górę i ze wzruszeniem klękali przed obrazem Czarnej Madonny.

DZIEŃ I

Pątnicy pokonają dziś ok 30 km. Trasa pielgrzymki: Ogrodzieniec (Podzamcze) - Zawiercie (Kromołów) - Zawiercie (Pomrożyce) - Włodowice - Rzędkowice - Łutowiec.

Ok. godziny 13:30 pielgrzymi wezmą udział we Mszy świętej w parafii pw. św. Bartłomieja Ap.

we Włodowicach.

Centralnym punktem drugiego dnia XXX Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej jest obiadowy postój w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (archidiecezja częstochowska). W tym miejscu pielgrzymi uczestniczą we Mszy świętej, którą w tym roku sprawował i homilię wygłosił ks. Tomasz Jaskuła, neoprezbiter.

Bezpośrednio przed Eucharystią swoją konferencję duchową do pątników skierował ojciec duchowny pielgrzymki - ks. Mariusz Smętek. Kontynuował swoją refleksję, opartą na myślach kard. Stefana Wyszyńskiego.

Konferencja dotyczyła natury Kościoła jako wspólnoty, która choć wielokrotnie zraniona z zewnątrz i od wewnątrz, pozostaje jednak ukochaną Oblubienicą Chrystusa.

DZIEŃ II

Pielgrzymka Olkuska: Najważniejszym punktem II dnia pielgrzymowania była spowiedź i Msza święta w Trzebniowie (arch. częstochowska).

Po nabożeństwie pątnicy udali się w drogę, niosąc w procesji Najświętszy Sakrament.

Trasa II dnia: Łutowiec - Trzebniów (spowiedź i Msza święta) - Gorzków Nowy - Złoty Potok (nocleg). Dzisiejszy dystans to ok. 16 kilometrów.

DZIEŃ III

Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Grzegorza Woszczka o 8:00 na polu namiotowym w Złotym Potoku rozpoczął się III dzień Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.

Ks. Grzegorz Woszczek przypomniał, że 12 września br. odbędą się uroczystości beatyfikacyjne kard. Wyszyńskiego. Stąd też pojawił się pomysł, aby przybliżyć jego nauczanie na pielgrzymim szlaku.

Następnie pielgrzymi udali się do Siedlca oddalonego 5 km od miejsca noclegu.

Pielgrzymi zatrzymają się jeszcze w Przemiłowicach na obiad, a nocować będą w Joachomowie. Tego dnia przejdą łącznie ponad 21 km

.

DZIEŃ IV

XXX Olkuska Piesz Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej rozpoczęła dziś czwarty, a zarazem ostatni dzień wędrowania do Częstochowy. Pątnicy wyruszyli o godz. 8:00 z Joachimowa, gdzie spędzili noc, a planowana godzina dojścia na Jasną Górę to 13:00. Z kolei o 16:00 rozpocznie się w Bazylice Jasnogórskiej Msza święta dziękczynna sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Piąty dzień pielgrzymowania podzielony jest tradycyjnie na dwa odcinki. Pierwszy (ok. 6 km) kończy się postojem w lasach na alei pielgrzymkowej, gdzie pątnicy przygotowują się do ostatniego, a zarazem najdłuższego na całej pielgrzymce odcinka (ok. 12 km). Na końcu drogi czeka jednak już Czarna Madonna, co z pewnością doda sił każdemu pielgrzymowi.

O potrzebie dziękczynienia Bogu, Maryi i sobie wzajemnie mówił bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy świętej wieńczącej XXX Olkuską Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.

Eucharystię koncelebrowało około 30 kapłanów, a wśród nich organizatorzy pielgrzymki, księża-przewodnicy grup pątniczych oraz kapłani, którzy przyjechali z parafii naszej diecezji, aby wspólnie ze wszystkimi modlić się u tronu Królowej Polski. Bazylika Jasnogórska, w której sprawowano Mszę świętą, wypełniła się pielgrzymami i ich rodzinami.

TEKST: Diecezja Sosnowiecka

FOTO: Pielgrzymi