Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj220
mod_vvisit_counterWczoraj752
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1736
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5762
mod_vvisit_counterW tym miesiącu16285
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu23869
mod_vvisit_counterWszystkie1856600

Teraz Online: 10
Twój IP 3.233.242.204
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

wrzesień 2021
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Imieniny

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda TeodoraXXX Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 15 sierpnia 2021 14:06

pielgrzymka2021

XXX PIESZA PIELGRZYMKA DIECEZJI

SOSNOWIECKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ

 

10 sierpnia we wtorek grupa pielgrzymów z Naszej Parafii wyruszyła na pątniczy szlak przed obraz Matki Bożej na Jasną Górę do Częstochowy. W tym roku wyruszyli jak zawsze spod Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu do Łutowca. Drugi dzień trasa biegła od Łutowca do Złotego Potoku. Kolejny dzień trasa Złoty Potok – Joachimów. W piątek dotarli na Jasną Górę i ze wzruszeniem klękali przed obrazem Czarnej Madonny.


DZIEŃ I


Pątnicy pokonają dziś ok 30 km. Trasa pielgrzymki: Ogrodzieniec (Podzamcze) - Zawiercie (Kromołów) - Zawiercie (Pomrożyce) - Włodowice - Rzędkowice - Łutowiec.


Ok. godziny 13:30 pielgrzymi wezmą udział we Mszy świętej w parafii pw. św. Bartłomieja Ap.

we Włodowicach.

Centralnym punktem drugiego dnia XXX Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej jest obiadowy postój w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (archidiecezja częstochowska). W tym miejscu pielgrzymi uczestniczą we Mszy świętej, którą w tym roku sprawował i homilię wygłosił ks. Tomasz Jaskuła, neoprezbiter.


Bezpośrednio przed Eucharystią swoją konferencję duchową do pątników skierował ojciec duchowny pielgrzymki - ks. Mariusz Smętek. Kontynuował swoją refleksję, opartą na myślach kard. Stefana Wyszyńskiego.


Konferencja dotyczyła natury Kościoła jako wspólnoty, która choć wielokrotnie zraniona z zewnątrz i od wewnątrz, pozostaje jednak ukochaną Oblubienicą Chrystusa.


DZIEŃ II


Pielgrzymka Olkuska: Najważniejszym punktem II dnia pielgrzymowania była spowiedź i Msza święta w Trzebniowie (arch. częstochowska).


Po nabożeństwie pątnicy udali się w drogę, niosąc w procesji Najświętszy Sakrament.

Trasa II dnia: Łutowiec - Trzebniów (spowiedź i Msza święta) - Gorzków Nowy - Złoty Potok (nocleg). Dzisiejszy dystans to ok. 16 kilometrów.


DZIEŃ III


Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Grzegorza Woszczka o 8:00 na polu namiotowym w Złotym Potoku rozpoczął się III dzień Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.


Ks. Grzegorz Woszczek przypomniał, że 12 września br. odbędą się uroczystości beatyfikacyjne kard. Wyszyńskiego. Stąd też pojawił się pomysł, aby przybliżyć jego nauczanie na pielgrzymim szlaku.

Następnie pielgrzymi udali się do Siedlca oddalonego 5 km od miejsca noclegu.


Pielgrzymi zatrzymają się jeszcze w Przemiłowicach na obiad, a nocować będą w Joachomowie. Tego dnia przejdą łącznie ponad 21 km

.

DZIEŃ IV


XXX Olkuska Piesz Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej rozpoczęła dziś czwarty, a zarazem ostatni dzień wędrowania do Częstochowy. Pątnicy wyruszyli o godz. 8:00 z Joachimowa, gdzie spędzili noc, a planowana godzina dojścia na Jasną Górę to 13:00. Z kolei o 16:00 rozpocznie się w Bazylice Jasnogórskiej Msza święta dziękczynna sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka.


Piąty dzień pielgrzymowania podzielony jest tradycyjnie na dwa odcinki. Pierwszy (ok. 6 km) kończy się postojem w lasach na alei pielgrzymkowej, gdzie pątnicy przygotowują się do ostatniego, a zarazem najdłuższego na całej pielgrzymce odcinka (ok. 12 km). Na końcu drogi czeka jednak już Czarna Madonna, co z pewnością doda sił każdemu pielgrzymowi.


O potrzebie dziękczynienia Bogu, Maryi i sobie wzajemnie mówił bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy świętej wieńczącej XXX Olkuską Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.

Eucharystię koncelebrowało około 30 kapłanów, a wśród nich organizatorzy pielgrzymki, księża-przewodnicy grup pątniczych oraz kapłani, którzy przyjechali z parafii naszej diecezji, aby wspólnie ze wszystkimi modlić się u tronu Królowej Polski. Bazylika Jasnogórska, w której sprawowano Mszę świętą, wypełniła się pielgrzymami i ich rodzinami.

 

TEKST: Diecezja Sosnowiecka

FOTO: Pielgrzymi

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież