Twój IP 18.207.250.80

lipiec 2020

Przed wczoraj : Marii Antoniego Wczoraj : Dominiki Gotarda Dzisiaj : Benedykta Cyryla Jutro: Adryiany Eugeniusza Pojutrze : Lukrecji Weroniki

Poświęcenie Pól 2019 Email
poniedziałek, 03 czerwca 2019 18:36

poswieceniepol2019

POŚWIĘCENIE PÓL

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej i innych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. W niedzielę 27.maja odbyło się poświęcenie pól w Kocikowej i Woli Kocikowej po Mszy Świętej w Kaplicy o godz.1o.3o, popołudniu o godz. 17.oo przy Kościele św. Walentego dla Zarzecza i Pilicy, natomiast w sobotę 01.czerwca o godz. 18.oo w Sławniowie, w niedzielę 02.czerwca o godz. 17.oo w Dobrej i Dobrej Kolonii.W tym dniu przypadała także 40 rocznica pierwszej pielgrzymki naszego wielkiego rodaka papieża Jana Pawła do Polski w dniach 2-10.czerwca.1979r.

W każdej miejscowości do czterech ustrojonych stacji zwanych ołtarzami przeszła procesja z poświęceniem. Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany: według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem.

Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się - błagając Dobrego i Miłosiernego Boga - o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.

Również dla każdej miejscowości odprawiona będzie Msza Święta o dobre urodzaje, obfite plony i szczęśliwe zbiory. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców.