mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu1954

Twój IP 3.234.214.179

grudzień 2019

Przed wczoraj : Dagmary Aleksandry Wczoraj : Lucji Otylii Dzisiaj : Alfreda Izydora Jutro: Niny Celiny Pojutrze : Albiny Zdzislawy

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Email
niedziela, 21 kwietnia 2019 08:41

rezurekcja2019

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał! Dziś cały Kościół świętuje pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa. Po okresie Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego nastał czas wielkiej radości.
Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

O godz. 6.oo rano zebrali się wierni z Parafii i przybyli goście oraz cała asysta kościelna. Ks. Proboszcz ogłosił: „Zmartwychwstał z grobu Pan, Alleluja!”

Potem odbyła się procesja , w której uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich zawodów w parafii. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony był wokół Kolegiaty.

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczyna okres wielkanocny w liturgii. Pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako "wielką niedzielę". Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Z tego powodu w piątek w Oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

Zdjęcia z procesji rezurekcyjnej można już oglądać w naszej galerii internetowej.