Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj228
mod_vvisit_counterWczoraj1317
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4447
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu11064
mod_vvisit_counterW tym miesiącu36688
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu61716
mod_vvisit_counterWszystkie4982024

Teraz Online: 17
Twój IP 216.73.216.243
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

czerwca 2026
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Imieniny

Przed wczoraj : Wandy Zenona Wczoraj : Jana Danuty Dzisiaj : Lucji Wilhelma Jutro: Jana Pawla Pojutrze : Maryli Wladysława



Środa Popielcowa 2026 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
środa, 18 lutego 2026 19:12

popielec2026

ŚRODA POPIELCOWA

 

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Wielki Post, 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsza uroczystość w chrześcijaństwie. Podczas liturgii tego dnia wiernym posypuje się głowy popiołem na znak podjęcia pokuty. W Naszej Parafii były odprawiane Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem  o godz. 9.oo i popołudniu o 17.oo wraz z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o godz. 16.oo w Kaplicy w Kocikowej.


Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

 

Pięknym zwyczajem jest zabieranie dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.


Nazwać śmierć po imieniu, nosić na sobie jej znaki, ale dawać świadectwo zmartwychwstania – zachęcał Papież Leon XIV w Środę Popielcową, inaugurując Wielki Post. Wskazał na „miasta zniszczone przez wojnę”, „popioły prawa międzynarodowego i sprawiedliwości między narodami”, „całe ekosystemy”, „popioły krytycznego myślenia i dawnych mądrości lokalnych”, „popioły sacrum” i „zgody między ludźmi”.

 

G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież