Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj618
mod_vvisit_counterWczoraj2270
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2888
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu8919
mod_vvisit_counterW tym miesiącu618
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu50990
mod_vvisit_counterWszystkie3970635

Teraz Online: 44
Twój IP 216.73.216.189
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

lipca 2025
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Imieniny

Przed wczoraj : Piotra Pawla Wczoraj : Emilii Dzisiaj : Haliny Mariana Jutro: Jagody Urbana Pojutrze : Jacka Anatola



Uroczystość Bożego Ciała Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
poniedziałek, 23 czerwca 2025 18:45

bozecialo2025

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w naszym mieście od kilku lat ma charakter szczególny gdyż ulicami Pilicy po raz kolejny przeszła wspólna procesja wiernych obu parafii: kolegiaty Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Pilicy oraz Klasztoru Ojców Franciszkanów w Biskupicach. Uroczystość oddania czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie rozpoczęła się Mszą Świętą w naszej Kolegiacie o godz.11.oo.

 

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).


Oprócz licznie zgromadzonych wiernych naszego miasta mogliśmy podziwiać, idących na czele procesji, reprezentantów różnych grup i zawodów. Figury i obrazy niosły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Podziwialiśmy też poczty sztandarowe kierowców czy pszczelarzy, Koła myśliwych, Koło Żywego Różańca oraz straży pożarnych z Naszej Parafii.


Tradycją jest udział w procesji dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych, które przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament rozsypują płatki świeżych kwiatów.


Wraz z licznymi wiernymi obu pilickich Parafii w procesji uczestniczyli nasi duszpasterze ksiądz proboszcz Andrzej Białek , ksiądz wikariusz Paweł Szczepanik oraz ojcowie Klasztoru Franciszkanów wraz ze swoim proboszczem i gwardianem o.Tomaszem Kobierskim.

 

Zdjęcia z procesji możemy już oglądać w galerii. Zapraszamy.

 

G.P.

 

W całej Polsce odbywają się dziś procesje Bożego Ciała. Ta tradycja w naszym kraju jest konsekwentnie pielęgnowana od …1320 roku.


Procesja z monstrancją zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.


Procesja jest publicznym wyznaniem wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. I widoczny baldachim królewski – czyli Chrystus jako Król kroczący przez ulice. Trzymany nad kapłanem z monstrancją – znak czci i szacunku.


Procesja wychodzi z kościoła na ulice a to symbol obecności Boga w codziennym życiu społecznym.


W czasach zaborów i komunizmu miała też wydźwięk patriotyczny – była formą cichego oporu.

Do dziś możemy w Internecie z łatwością odszukać zdjęcia procesji z XIX wieku w Polsce i miliony ludzi na ulicach całego kraju.


Dywany z kwiatów i płatki rzucane przez dzieci to znak hołdu, piękna i życia. Dzieci w bieli (często po I Komunii) sypią płatki jako wyraz niewinności, czystości i miłości do Boga.


Dodatkowo w Polsce podczas procesji widzimy stroje ludowe i sztandary – to wyraz inkulturacji wiary i tożsamości narodowej.


Ciało Chrystusa w hostii przypomina o ofiarniczym wymiarze Mszy Świętej i zaproszeniu do życia eucharystycznego – przyjmowania Komunii i trwania w łasce.


Wspaniała tradycja. Przekazujemy ją dalej.-Patryk Jaki - europoseł PIS

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież