Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj44
mod_vvisit_counterWczoraj2323
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5781
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu27651
mod_vvisit_counterW tym miesiącu68359
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu100342
mod_vvisit_counterWszystkie4354014

Teraz Online: 25
Twój IP 216.73.216.31
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

listopada 2025
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Imieniny

Przed wczoraj : Gertrudy Edmunda Wczoraj : Grzegorza Salomei Dzisiaj : Romana Klaudyny Jutro: Elżbiety Seweryna Pojutrze : Anatola Sedzimira



Pielgrzymka ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 09 października 2022 10:32

pielgrzymkaosmioklasitow2022PIELGRZYMKA ÓSMOKLASISTÓW

DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

 

Prawie 850 uczniów klas ósmych z terenu Diecezji Sosnowieckiej pielgrzymowało w pierwszy wtorek października do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Punktem centralnym wydarzenia była Msza Święta pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Ósmoklasiści przybyli do Kalwarii w towarzystwie dyrekcji swoich szkół oraz nauczycieli i katechetów. Organizację pielgrzymki koordynował dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu – ks. Michał Borda, z pomocą ks. Rafała Mosonia z Olkusza.

Bezpośrednio przed Eucharystią młodzież wysłuchała konferencji duchownej, którą wygłosił ks. Wojciech Bochenek, sercanin.

Kapłan zachęcał swoich słuchaczy, aby naśladowali Chrystusa, który jest „cichy i pokorny sercem”:

Sądzimy czasami, że władcami tego świata, są ci, którzy mają sławę, pieniądze i władzę. Wydaje się, że być cichym i dobrym, znaczy być uciemiężonym, albo przynajmniej zostać z pustymi rękami. Cichość utożsamia się z głupotą. Tymczasem Chrystus zaprzecza temu stwierdzając, że to cisi odziedziczą ziemię. - przypomniał ks. Bochenek.

 

W homilii sosnowiecki ordynariusz nawiązał do maryjnego miesiąca, jakim jest październik:

Pani Przenajświętsza mówi: daję wam niezwykłą broń, niezwykłą moc. Odmawiajcie codziennie różaniec! Trzeba to sobie wziąć do serca. Drodzy młodzi przyjaciele, bywają w waszym życiu różne sytuacje, kiedy się wydaje, że jest bardzo trudno i ciężko. Gdy wydaje się, że sytuacja jest bez wyjścia. Wspomnijcie wtedy na słowa Maryi, które skierowała do ludzkości przez usta dzieci z Fatimy: odmawiajcie codziennie różaniec! – podkreślił bp Kaszak.

 

Przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej młodzież ponowiła swój akt zawierzenia Maryi:

My, młodzież diecezji sosnowieckiej, przychodzimy do Ciebie, Matko Chrystusa, Matko Kościoła i nasza Matko. Przynosimy Tobie najcenniejszy dar, jaki mamy: całą naszą młodość. Ty, Matko, znasz nasze ograniczenia, ale również wszystkie nasze marzenia, plany na przyszłość i możliwości. Naucz nas Twojego zawierzenia, Twojej nadziei i Twojej miłości (…) – modlili się przedstawiciele uczniów klas ósmych.

Po zakończonej Eucharystii grupy kontynuowały indywidualny plan pielgrzymowania na terenie Sanktuarium lub udały się do Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach.

W Diecezjalnej Pielgrzymce Ósmoklasistów wzięli udział nauczyciele i uczniowie z 23 szkół z terenu diecezji sosnowieckiej, m.in. z Będzina, Czeladzi, Klucz, Olkusza, Pilicy, Siewierza, Wolbromia i innych miejscowości.

 

tekst: ks. Przemysław Lech

zdjęcia:
Biuro Prasowe Sanktuarium,
ks. Przemysław Lech





 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież