Licznik odwiedzin








![]() | Dzisiaj | 975 |
![]() | Wczoraj | 1335 |
![]() | W tym tygodniu | 6529 |
![]() | W poprzednim tygodniu | 11064 |
![]() | W tym miesiącu | 38770 |
![]() | W poprzednim miesiącu | 61716 |
![]() | Wszystkie | 4984106 |
Twój IP 216.73.217.111
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica
Grupy działające w Parafii
Sonda
Galeria
Kalendarz
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Polecamy
Imieniny
| Odsłonięcie pomnika generałów urodzonych w Pilicy |
|
| Wpisany przez Grzegorz Piąty |
| niedziela, 07 sierpnia 2022 17:25 |
|
ODSŁONIĘCIE POMNIKA GENERAŁÓW URODZONYCH W PILICY
7 sierpnia br. w Pilicy odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Trzech Generałów obok naszego liceum. Uroczystą Msze Święta odprawił ksiądz biskup Piotr Skucha o godz.12.oo w naszej kolegiacie. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Fundatorem Pomnika jest Instytut Pamięci Narodowej na wniosek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Materiał TVP3 Katowice: Komitet Honorowy: Wicepremier - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Biskup Polowy Wojska Polskiego Ks. Dr Wiesław Lechowicz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Dr Karol Nawrocki Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski Dbałość o pamięć o bohaterach, ludziach honoru, którzy swoje życie poświęcili służąc Ojczyźnie, to powinność naszego społeczeństwa. Stojąc na straży tych wartości, Zarząd Powiatu Zawierciańskiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zainicjował proces, którego finałem będzie uroczyste odsłonięcie Pomnika Trzech Generałów w miejscowości Pilica. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości w powiecie zawierciańskim urodziło się trzech znanych, zasłużonych dla Ojczyzny wojskowych: 1. Generał Dywizji Aleksander Osiński, zwany „Mohortem” - polski generał dywizji, generał major armii rosyjskiej, współtwórca i dowódca wojsk polskich na terenie Rosji i Ukrainy, jeden z wyższych dowódców wojny Polsko – Bolszewickiej - dowódca dywizji i armii, współorganizator i dowódca wojsk II RP (m.in. kierownik MSW, dowódca Okręgu Generalnego Kraków). Senator IV i V kadencji, szef okręgu warszawskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego, prezes PCK od 1938r. do 1945r. (kierował PCK 2. Generał brygady dr n. med. Stefan Hubicki, lekarz - POW-iak (tajne misje w Moskwie, Kijowie Finlandii i Paryżu – za P.O.W. Virtuti Militari), współpracownik Komendanta Piłsudskiego z okresu I wojny Światowej. Dyplomata – sekretarz delegacji Marszałka na Konferencji w Paryżu, jego osobisty lekarz, organizator i dowódca wojskowych służb medycznych, m.in. szef sanitarny Grupy Operacyjnej gen. Rydza Śmigłego, 3 i 2 Armii, szef wydziału organizacyjnego departamentu sanitarnego MSW, Komendant Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej Służby Zdrowia i Wojskowej Szkoły Sanitarnej, Inspektor Służby Zdrowia, wielokrotny minister pracy i opieki społecznej. Patron Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. 3. Generał Brygady Wacław Piekarski - świetnie wykształcony, wybitny sztabowiec Członek m.in. „Strzelca”, oficer sztabu generalnego, w Błękitnej Armii dowodzący batalionem (1psp), w wojnie bolszewickiej pułkiem, w 1939 dywizją (i grupą kombinowaną z częściowo rozbitych 2 dywizji), pełniący szereg funkcji sztabowych i dowódczych, ostatni (1939) prezes Stowarzyszenia Wiedzy Wojskowej, które skupiało połowę oficerów II RP. To wybitni Polacy – prawdziwi żołnierze Niepodległej. Ich biogramy są pięknym przykładem służby Rzeczpospolitej, osobistej odwagi i bohaterstwa. Wszyscy trzej są kawalerami Virtuti Militari i wielokrotnie krzyża walecznych. Stanowią piękny przykład dla młodego pokolenia. Ich postacie były niewygodne dla władz PRL i dlatego dopiero dziś możemy oddać należną cześć Bohaterom. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ulicami: Księżną, Senatorską do miejsca uroczystości przy ul. Zamkowej 7 w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojska Polskiego. Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się główne uroczystości. - Apel Pamięci - Salwa Honorowa - Poświęcenie i odsłonięcie Pomnika - Przemówienia okolicznościowe. O godz.14.oo na rynku w Pilicy rozpoczął się piknik historyczny z degustacją wojskowej grochówki, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej: V Batalion Strzelców Olkuskich, odtwarzający sylwetki żołnierzy polskich z 1920 r. oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.
Tekst: Starostwo Powiatowe w Zawierciu Foto: G.P. Starostwo Powiatowe w Zawierciu Poseł Danuta Nowicka |








