Licznik odwiedzin








![]() | Dzisiaj | 1311 |
![]() | Wczoraj | 1335 |
![]() | W tym tygodniu | 6865 |
![]() | W poprzednim tygodniu | 11064 |
![]() | W tym miesiącu | 39106 |
![]() | W poprzednim miesiącu | 61716 |
![]() | Wszystkie | 4984442 |
Twój IP 216.73.217.111
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica
Grupy działające w Parafii
Sonda
Galeria
Kalendarz
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Polecamy
Imieniny
| 100 rocznica śm. ostatniej dziedziczki Pilicy |
|
| Wpisany przez Grzegorz Piąty |
| niedziela, 02 lutego 2020 18:21 |
|
100 ROCZNICA ŚMIERCI OSTATNIEJ DZIEDZICZKI PILICY ŚP. JADWIGA ARKUSZEWSKA 1870-1920
W dzisiejszą niedzielę wspominamy i modlimy się w 100 rocznicę śmierci śp. Jadwigi Arkuszewskiej, ostatniej dziedziczki Pilicy, której tablica epitafijna-nagrobna znajduje się w arkadzie kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego. Zmarła w wieku 50 lat , 01 lutego 1920r. swoje ostatnie miesiące życia poświęciła, udzielając pomocy medycznej , rannym żołnierzom walczącym z bolszewikami, o niepodległość i wolność Ojczyzny. Pochowana została na cmentarzu, na Warszawskich Powązkach. Podziękowania dla pana dr Józefa Słabonia , za pamięć i zamówioną w intencji Jadwigi Arkuszewskiej mszę św. i symboliczne biało-czerwone znicze i kwiaty , złożone przy Jej pamiątkowej tablicy w naszym kościele.Zapraszamy do przeczytania artykułu Józefa Słabonia poniżej.
Jadwiga z Arkuszewskich ur. 1870 przybyła do Pilicy jako żona Kazimierza Arkuszewskiego ur. 1905.Wtedy to Kazimierz Arkuszewski kupił majątek „ dobra Pilickie”. Jadwiga pochodziła z rodu ziemiańskiego na Mazowszu , była kuzynką Kazimierza. Urodziła trzy córki i dwóch synów. W rok po odzyskaniu niepodległości w 1919r. wojska rosyjskich bolszewików napadły na Państwo Polskie.W tym roku Jadwiga Arkuszewska opuściła zamek pilicki i udała się do szpitala polowego Wojska Polskiego w Sarnach na Mazowszu. Tam opiekowała się rannymi Polskimi żołnierzami jako sanitariuszka. Zmarła dnia 1 lutego 1920r. W niedzielę 2 lutego w kolegiacie pilickiej mieszkańcy Pilicy modlili się w Jej intencji. Nie było żadnych spadkobierców, którzy od 30 lat sądzą się o prawa spadkowe a zamek i mury obronne popadły w ruinę. Uczestnicy Mszy Świętej dziękowali Panu Bogu za życie Jadwigi, za życie, które poświęciła Bogu i Ojczyźnie. Pamiętajmy, że w 1920 wojska Polskie pokonały bolszewików i zapobiegły włączeniu Rzeczypospolitej do Związku Radzieckiego. Bitwa Warszawska w 1920 r. była wielkim Cudem - Cudem nad Wisłą!
Dr Józef Słaboń |








