Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2107
mod_vvisit_counterWczoraj2270
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4377
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu8919
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2107
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu50990
mod_vvisit_counterWszystkie3972124

Teraz Online: 55
Twój IP 216.73.216.136
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

lipca 2025
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Imieniny

Przed wczoraj : Piotra Pawla Wczoraj : Emilii Dzisiaj : Haliny Mariana Jutro: Jagody Urbana Pojutrze : Jacka Anatola



Błogosławieństwo tornistrów Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 11 września 2016 12:58

poswiecenietornistrw2016

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO TORNISTRÓW

 

W niedzielę 11.września w czasie Mszy Świętej o godz. 12.oo  Ks. Piotr pobłogosławił tornistry i przybory szkolne uczniom , którzy w tym roku rozpoczęli naukę w pierwszej klasie. Modliliśmy się także o Boże błogosławieństwo dla dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Niech Nowy Rok szkolny przyniesie wiele wrażeń, przyczyni się do pogłębienia wiedzy oraz pozwoli wzrastać w mądrości. Za tydzień 18.września przypada wspomnienie św. Stanisława Kostki , patrona dzieci i młodzieży. Poniżej można przeczytać krótką notkę biograficzną.


Natomiast po Mszy Świętej wszystkie dzieci zgromadziły się pod ołtarzem aby otrzymać pamiątkowe obrazki i książeczki.


Wszystkim pierwszoklasistom życzymy: by pilnie uczyli się zdobywając jak najwięcej wiedzy, mieli wielu kolegów i koleżanek, pokochali swoją szkołę, poznawali życie i działalność Pana Jezusa, pogłębiali swoją wiarę oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień nauki w szkole.


Fotorelację z poświęcenia tornistrów można już obejrzeć w naszej galerii. Zapraszamy. G.P.

 

 

ŚW. STANISŁAW KOSTKA – PATRON DZIECI I MŁODZIEŻY


Stanisław Kostka herbu Dąbrowa urodził się 28 października 1550 w Rostkowie pod Przasnyszem (Mazowsze), zmarł 15 sierpnia 1568 w Rzymie. Był synem Jana kasztelana zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich. Miał 3 braci i 2 siostry. Do lat 12 uczyli go rodzice a następnie jego nauczycielem był Jan Biliński (Bieliński)

.

Wychowywał się w rodzinie wierzącej,  przez rodziców był traktowany surowo. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Zamieszkał w przyszkolnym konwikcie,  ale niedługo potem zlikwidowano go i bracia musieli szukać domu gdzie indziej. Zamieszkali w domu luteranina Kinderberga, który zabronił jakiejkolwiek modlitwy, wprowadzania osób duchownych, ani nawet wypowiadania się na temat religii w jego domu.

Stanisław połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Bardzo pragnął przyjąć Komunię Świętą, ale Kinderberg nie chciał się zgodzić na wprowadzenie księdza. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.


Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. Dotarł do Dillingen w Bawarii (ok. 650 km) i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. Marzył o misjach w Indiach. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł w Rzymie.

Kult zrodził się natychmiast i spontanicznie; kiedy w dwa lata później otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 roku przez papieża Klemensa X i kanonizowany przez papieża Benedykta XIII w 1726 roku.
Św. Stanisław jest patronem Polski (od 1671 r.) i Litwy, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej, diecezji chełmińskiej i płockiej, Gniezna, Lublina, Lwowa, Poznania, Warszawy; studentów oraz nowicjuszy jezuickich, a także polskiej młodzieży.


W ikonografii św. Stanisław Kostka przedstawiany jest w stroju jezuity. Jego atrybutami są: anioł podający mu Komunię, Dziecię Jezus na ręku, krucyfiks, laska pielgrzymia, lilia, Madonna, różaniec.

W roku 1926, w 200-lecie kanonizacji, odbyła się uroczystość sprowadzenia do Polski małej części jego relikwii. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział sam prezydent państwa, Ignacy Mościcki. Relikwia głowy św. Stanisława znajduje się w nowicjacie jezuickim w Gorheim koło Sigmaringen. Ciało spoczywa w kościele św. Andrzeja w Rzymie w ołtarzu po lewej stronie.

Święty Stanisław Kostka miał swoje sanktuaria w Polsce, licznie nawiedzane przez wiernych. Słynęły tam łaskami obrazy świętego: w Lublinie, w Płockiej katedrze i w Pułtusku - w kolegiacie. Ku czci świętego wzniesiono 53 kościoły w kraju i kilkanaście za granicą, wśród nich katedrę w Łodzi i najpiękniejszy w Nowym Yorku. 


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież