Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj284
mod_vvisit_counterWczoraj2270
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2554
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu8919
mod_vvisit_counterW tym miesiącu284
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu50990
mod_vvisit_counterWszystkie3970301

Teraz Online: 5
Twój IP 216.73.216.189
MOZILLA 5.0,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

lipca 2025
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Imieniny

Przed wczoraj : Piotra Pawla Wczoraj : Emilii Dzisiaj : Haliny Mariana Jutro: Jagody Urbana Pojutrze : Jacka Anatola



Boże Ciało Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
sobota, 09 czerwca 2012 11:55


cialo11BOŻE CIAŁO W NASZEJ PARAFII

 

W tym roku uroczystość Bożego Ciała w naszym mieście miała charakter szczególny. Po raz pierwszy od wielu lat ulicami Pilicy przeszła wspólna procesja wiernych obu parafii, kolegiaty świętego Jana Chrzciciela i świętego Jana Ewangelisty oraz Klasztoru Ojców Franciszkanów.

            Uroczystość oddania czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie rozpoczęła się mszą świętą w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela i świętego Jana Ewangelisty.

ZDJĘCIA W GALERII.

Liturgii przewodniczył Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Mariusz Karaś. W homilii wygłoszonej do wiernych, przypomniał historię święta, którego początki sięgają XI i XII wieku. W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach, zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta zaczęto udzielać błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Procesje z Najświętszym Sakramentem mające bogatą oprawę, często związaną z tradycjami danego regionu przechodziły ulicami miast i przetrwały do naszych czasów mimo różnych zmian społecznych .

Trasa tegorocznej procesji prowadziła przez pilicki rynek, ulicą św. Barbary a zakończyła się w Klasztorze Ojców Franciszkanów. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta mogliśmy podziwiać, idących na czele procesji, reprezentantów różnych grup i zawodów. Figury i obrazy niosły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich a także nasza pilicka młodzież. Podziwialiśmy też poczty sztandarowe kierowców czy pszczelarzy. Imponująco prezentowali się w orszaku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilicy.

Różne tradycje związane z oprawą procesji Bożego Ciała stanowią o niezwykłości tego Święta. W Pilicy kultywowana jest tradycja udziału w procesji dzieci pierwszokomunijnych oraz ubranych na biało dziewczynek, które przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament rozsypują płatki świeżych polskich kwiatów. W tym roku na ulicach naszego miasta w orszaku nie zabrakło młodzieży która przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Wraz z licznymi wiernymi obu pilickich Parafii w procesji uczestniczyli nasi duszpasterze ksiądz proboszcz Jarosław Szlęzak, ksiądz wikariusz Marek Bigaj oraz ojcowie i bracia Klasztoru Franciszkanów wraz ze swoim proboszczem i gwardianem Lucjanem Janasem. 


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież