Twój IP 35.172.223.30

lipiec 2021

Przed wczoraj : Marii Magdaleny Wczoraj : Bogny Apolinarego Dzisiaj : Kingi Krystyny Jutro: Walentyny Krzysztofa Pojutrze : Anny Miroslawy

Poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II w 40 rocznicę zamachu na papieża Email
czwartek, 13 maja 2021 20:42

powicenieobrazu2021

POŚWIĘCENIE OBRAZU ŚW. JANA PAWŁA

II W 40 ROCZNICĘ ZAMACHU NA PAPIEŻA

W czwartek 13 maja w święto Matki Bożej Fatimskiej a także w 40 rocznicę zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II w Naszej Kolegiacie odbyła się uroczysta Msza Święta i Nabożeństwo majowe. Po liturgii. Ks. Proboszcz poświęcił obraz naszego rodaka wiszący przy bocznym wejściu do Kolegiaty. Na sam koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę”- ulubioną pieśń papieża. Dziękujemy wszystkim Parafianom za wspólną modlitwę.

13 maja 1981 podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów na placu św. Piotra padły dwa strzały. Ojca Świętego, który w odkrytym samochodzie – wbrew zaleceniom ochrony – objeżdżał plac, pozdrawiając wiernych, dosięgły obie kule. Papież został ciężko ranny w brzuch i w rękę. Strzały padły z tłumu. Wśród pielgrzymów wybuchła panika, mimo to sprawcę zamachu natychmiast ujęto – okazał się nim być 23-letni Turek, Mehmet Ali Ağca.Papieża przewieziono z placu Świętego Piotra prosto do kliniki Gemelli, gdzie przez kilka godzin był operowany.

Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. Świat zamarł w oczekiwaniu na informację o stanie Ojca Świętego.

Dziesięć dni po zamachu lekarze z kliniki Gemelli poinformowali, że życiu papieża nie zagraża niebezpieczeństwo. Po trzech tygodniach Jan Paweł II powrócił do Watykanu. W pierwszym publicznym przemówieniu po zamachu papież przebaczył Ali Ağcy.

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja. W 2000 roku Watykan ujawnił, że częścią "trzeciej tajemnicy fatimskiej" był zamach na Ojca Świętego.