Twój IP 3.235.236.13

maj 2021

Przed wczoraj : Andrzeja Jedrzeja Wczoraj : Brunona Paschalisa Dzisiaj : Eryka Feliksa Jutro: Piotra Iwa Pojutrze : Aleksandra Bazylego

+16 rocznica śmierci Jana Pawła II+ Email
piątek, 02 kwietnia 2021 11:21

rocznica2021

+16 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II+

O godzinie 21:37 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, w wieku 84 lat, zmarł Jan Paweł II. - Nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca - ogłosił wtedy zgromadzonym na placu Św. Piotra wiernym arcybiskup Leonardo Sandri. Przy łożu Jana Pawła II umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach!!!

Papież Jan Paweł II, czyli kardynał Karol Wojtyła, został wybrany podczas konklawe 16 października 1978 roku. Był pierwszym biskupem Rzymu będącym Polakiem oraz pierwszym od 455 lat papieżem nie będącym narodowości włoskiej. Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Podczas ostatniej, jak miało się okazać, pielgrzymki do Polski, w 2002 r., papież „pożegnał się” z drogimi mu miejscami z młodości. Przejechał obok domu przy Tynieckiej, gdzie mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa, przed kościołem św. Floriana, gdzie był duszpasterzem młodzieży, ponadto nawiedził grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Po śmierci nazywany Janem Pawłem Wielkim. Został beatyfikowany, a następnie kanonizowany przez papieża Franciszka. Uznanie papieża Polaka świętym było wydarzeniem historycznym z dwóch powodów, dlatego, że zostało przeprowadzane w obecności dwóch biskupów Rzymu (obecnego Franciszka oraz byłego Benedykta XVI), a także z faktu, że kanonizowano dwóch papieży jednocześnie Jana Pawła II oraz Jana XXIII.