Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj337
mod_vvisit_counterWczoraj4942
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17228
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu19451
mod_vvisit_counterW tym miesiącu53121
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu66122
mod_vvisit_counterWszystkie3793323

Teraz Online: 50
Twój IP 18.97.9.175
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

kwiecień 2025
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Imieniny

Przed wczoraj : Alicji Boguslawy Wczoraj : Adolfa Tymona Dzisiaj : Czesława Agnieszki Jutro: Bartosza Feliksa Pojutrze : Kai Lukasza



Przemarsz pod kurhan powstańczy 2025 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 26 stycznia 2025 15:00

kurhan2025

PRZEMARSZ POD KURHAN POWSTAŃCZY

 

Nawiązując do zapomnianej, przedwojennej tradycji Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej zorganizowało po raz szósty w dniu 26.01.2025 przemarsz z Kolegiaty pod kurhan powstańczy na tyłach pilickiego pałacu. Patronat tego ważnego wydarzenia objął Burmistrz Miasta i Gminy Pilica. Najpierw wszyscy spotkaliśmy się na Mszy Świętej o godz. 12.oo w Kolegiacie, gdzie modliliśmy się za poległych w obronie ojczyzny.

 

W procesji po liturgii aby uczcić pamięć poległych powstańców styczniowych z Pilicy uczestniczyli wierni z Naszej Parafii oraz członkowie i miłośnicy Stowarzyszenia, Pani Sekretarz, ks. Proboszcz wraz z ks. Pawłem, uczniowie ze Szkoły Podstawowej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pilicy oraz członkowie Koła Żołnierzy AK.


W tym roku na tyłach pałacu na wszystkich biorących udział w przemarszu czekała nie lada niespodzianka przygotowana przez Bractwo rycerskie z Ogrodzieńca. Powstańcy na koniach, bryczka oraz Panie w pięknych strojach. Wszyscy byli ubrani tak jak za czasów powstania.


22.01.1863r. wybuchło powstanie Styczniowe, które miało znaczący wpływ na losy Pilicy i pozostawiło po sobie ślady. W tym roku oddaliśmy hołd powstańcom poległym w walce. Była to już 162 rocznica. 31 lat temu Pilica odzyskała prawa miejskie.


Dziękujemy wszystkim za udział w tym marszu pamięci i modlitwę za poległych pilickich powstańców, również dziękujemy Stowarzyszeniu Ziemi Pilickiej za organizację. Fotolerację już można obejrzeć w galerii.


G.P.

 

 

ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO W PILICY

 

Na naszym terenie nie było walk powstańczych, jednak Piliczanie bardzo mocno zaangażowali się w powstanie na różne sposoby. Wielu mężczyzn walczyło bezpośrednio w oddziałach powstańczych stacjonujących w okolicach Miechowa, Olkusza, Skały i Ojcowa. Inni zajmowali się przygotowaniem i dostarczaniem środków opatrunkowych, lekarstw, broni, przechowywaniem chorych i rannych powstańców. Tu szczególnie zasłużyła się Zuzanna Czaplicowa, wdowa po pilickim aptekarzu Florianie Czaplicu. Jeszcze przed wybuchem powstania prowadziła działalność patriotyczną i konspiracyjną. Na terenie Pilicy tworzyła kółka kobiece, tzw. „piątki”, które szyły bieliznę i szarpie (namiastka bandaży) dla powstańców oraz opiekowały się rodzinami tych, którzy poszli do walki. W czasie powstania dostarczała lekarstwa, środki opatrunkowe, literaturę konspiracyjną, broń do oddziałów powstańczych. W pilickiej aptece leczyła chorych i rannych powstańców. Zachowała się anegdota dotycząca pani Zuzanny. Kiedyś w nocy do jej domu przybyła grupa powstańców, by się tam ukryć. Rankiem przybył oddział rosyjski poszukujący powstańców, który rozpoczął przeszukiwanie domu pani Czaplicowej. Ta, zachowując zimną krew, zaproponowała Rosjanom śniadanie, na co skwapliwie się zgodzili. W tym czasie powstańcy opuścili dom i uciekli. Kiedy po obfitym śniadaniu Rosjanie przeszukali dom nikogo nie znaleźli. Niestety, w październiku 1863 r. została aresztowana przez Rosjan wraz ze swoimi 5 córkami, w tym 7-letnią Anią. Po pobycie w więzieniu, w lutym 1864 r. wyruszyły na zesłanie na Syberię. Pani Zuzanna w drodze nabawiła się tyfusu i zmarła w Niżnym Nowogrodzie. Jej córkom po odbyciu zesłania udało się wrócić do polskiej ziemi. Pani Czaplicowa dostarczała powstańcom broń, którą wytwarzano w pilickich kuźniach, np. u p. Jakuba Gomułki na Biskupicach. Nie była to jedyna Piliczanka mocno zaangażowana w działalność powstańczą. Kolejną była Anna Kobyłecka, która pomagała powstańcom przedostawać się przez granicę do Krakowa załatwiając fałszywe papiery. Sądzono ją w Krakowie, a następnie przekazano Rosjanom, którzy już bez sądu, powiesili ją w pobliżu Pilicy. Ważną rolę odegrała też Karolina Ostoja Ostaszewska, która służyła jako kurierka pomiędzy oddziałami powstańczymi oraz „przerzucała” powstańców przez granicę. Po aresztowaniu uniknęła zesłania na Syberię dzięki swemu niewidomemu ojcu.


Po klęsce powstania, w ramach rosyjskich represji, Pilicy odebrano prawa miejskie (odzyskała je dopiero w 1994r.), niektórzy Piliczanie zostali zesłani na Syberię, ucierpiał również pilicki klasztor i ojcowie Franciszkanie. Pozostało nam kilka śladów po powstaniu. Najważniejszy to kurhan powstańczy przy fosie pilickiego pałacu. Legenda związana z jego powstaniem mówi, że kryje on prochy nieznanych powstańców spalonych przez Rosjan w jednej ze stodół na naszym terenie. Bardziej prawdopodobna jest wersja, że usypany został przez Piliczan, którzy stracili swych bliskich w powstaniu lub na zesłaniu i tu chcieli oddawać im pamięć. Jak wspominali starsi mieszkańcy, w okresie przed II wojną Piliczanie przychodzili tu każdego 22 stycznia wraz z księdzem po Mszy św., aby pomodlić się za poległych powstańców i zapalić im świece. Nasze Stowarzyszenie kilka lat temu odnowiło tą tradycję. Inne miejsce to plac przy ul. św. Barbary, po nieistniejącym już kościele, gdzie prawdopodobnie chowano powstańców zmarłych w okolicach Pilicy. W kościele farnym znajduje się epitafium poświęcone p. Zuzannie Czaplicowej, które ufundowała Jej synowa, a na cmentarzu parafialnym jest grób Jej męża Floryana Czaplica zmarłego         w 1857r. Na tymże cmentarzu spoczywają również dwaj powstańcy styczniowi pochowani w rodzinnych grobach – Franciszek Kubiczek i Ludwik Jurkowski.


Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej 

(miriam)

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież