Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1797
mod_vvisit_counterWczoraj3003
mod_vvisit_counterW tym tygodniu9086
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu26855
mod_vvisit_counterW tym miesiącu39633
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu45932
mod_vvisit_counterWszystkie3162734

Teraz Online: 53
Twój IP 44.221.66.130
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

czerwiec 2024
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Imieniny

Przed wczoraj : Bogumila Malgorzaty Wczoraj : Barnaby Radomila Dzisiaj : Janiny Jana Jutro: Lucjana Antoniego Pojutrze : Bazylego ElizyBoże Ciało 2024 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
czwartek, 30 maja 2024 14:07

bozecialo2024

BOŻE CIAŁO

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w naszym mieście od kilku lat ma charakter szczególny gdyż ulicami Pilicy po raz kolejny przeszła wspólna procesja wiernych obu parafii: kolegiaty Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Pilicy oraz Klasztoru Ojców Franciszkanów w Biskupicach. Uroczystość oddania czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie rozpoczęła się Mszą Świętą w klasztorze o godz.11.oo.


W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).


Oprócz licznie zgromadzonych wiernych naszego miasta mogliśmy podziwiać, idących na czele procesji, reprezentantów różnych grup i zawodów. Figury i obrazy niosły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Podziwialiśmy też poczty sztandarowe kierowców czy pszczelarzy, Koła myśliwych , Koło Żywego Różańca oraz straży pożarnych z Naszej Parafii.


Tradycją jest udział w procesji dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych, które przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament rozsypują płatki świeżych kwiatów.


Wraz z licznymi wiernymi obu pilickich Parafii w procesji uczestniczyli nasi duszpasterze ksiądz proboszcz Andrzej Białek , ksiądz wikariusz Mirosław Pasek oraz ojcowie Klasztoru Franciszkanów wraz ze swoim proboszczem i gwardianem o.Tomaszem Kobierskim.


Zdjęcia z procesji możemy już oglądać w galerii. Zapraszamy.


G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież