Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1915
mod_vvisit_counterWczoraj3003
mod_vvisit_counterW tym tygodniu9204
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu26855
mod_vvisit_counterW tym miesiącu39751
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu45932
mod_vvisit_counterWszystkie3162852

Teraz Online: 44
Twój IP 44.221.66.130
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

czerwiec 2024
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Imieniny

Przed wczoraj : Bogumila Malgorzaty Wczoraj : Barnaby Radomila Dzisiaj : Janiny Jana Jutro: Lucjana Antoniego Pojutrze : Bazylego ElizyPoświęcenie pól 2024 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
sobota, 18 maja 2024 14:33

poswieceniepol2024

POŚWIĘCENIE PÓL

 

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej i innych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Tradycyjnie jest to maj. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. W sobotę 18.maja odbyło się poświęcenie pól o godz. 11.oo w Sławniowie, Dobrej i Dobrej Kolonii z procesją do czterech ołtarzy. Po czym ksiądz Proboszcz odprawił Msze Świętą w kaplicy w Sławniowie w intencji dobrych urodzajów i mieszkańców zarówno żyjących jak i tych zmarłych.


O godz. 17.oo odbyła się Msza Święta w Kolegiacie z racji poświęcenie pól dla mieszkańców Pilicy oraz Zarzecza. Po liturgii ok. 18.oo ks. Mirosław dla mieszkańców Pilicy uczynił poświęcenia pól przy krzyżu misyjnym. Ks. Proboszcz dla mieszkańców Zarzecza dokonał obrzędu poświęcenia pól przy kościółku św. Walentego na Zarzeczu.


W niedzielę 19 maja o godz. 9.3o rozpoczęło się poświęcenie pól z procesją do czterech ołtarzy w Woli Kocikowej i Kocikowej.


W każdej miejscowości do czterech ustrojonych stacji zwanych ołtarzami przeszła procesja z poświęceniem. Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany: według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem. Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się - błagając Dobrego i Miłosiernego Boga - o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.


Również dla każdej miejscowości, dla całej naszej Parafii odprawiona będzie Msza Święta o dobre urodzaje, obfite plony i szczęśliwe zbiory. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców w środę i piątek na godz.17.oo.

 

G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież