Twój IP 3.237.34.21

luty 2024

Przed wczoraj : Romany Damiana Wczoraj : Macieja Marka Dzisiaj : Cezarego Donata Jutro: Mirosława Aleksandra Pojutrze : Gabriela Anastazji

Orszak Trzech Króli Email
sobota, 06 stycznia 2024 14:15

orszak2024

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W dniu święta Trzech Króli 6.stycznia do Naszej Kolegiaty przybył Pilicki Orszak Trzech Króli , który od 2016 roku jest organizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej. W Pilicy na Mszy Świętej o godz. 12.oo przybył orszak wzorem ponad 600 innych miast , które organizują już takie orszaki od wielu lat. Można było się przebrać w stroje króli, pasterzy i innych postaci z epoki. Tak stało się po raz kolejny w historii Naszej Parafii z pilickiego rynku wyruszył tradycyjny orszak wraz z ks. Proboszczem oraz ks. Mirosławem Paskiem o godz. 11.45 aby pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi.

Powitał go ks. Proboszcz na początku Mszy Świętej po czym głos zabrali trzej królowie i udali się do szopy oddać pokłon Jezusowi.

Orszak z gwiazdą betlejemską i Trzema Królami , nasza Królową Elżbietą wyruszył przed ołtarz, po czym złożyli dary i pokłonili się Panu Jezusowi w szopce betlejemskiej.

Do udziału w Orszaku Trzech Króli zachęcał nas papież Franciszek oraz nasz ks. Arcybiskup Adrian Galbas. Zapraszamy już za rok!

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: "Christus mansionem benedicat".

Także i w Naszej Kolegiacie po Mszach Świętych nasi księża święcili wodę, kadzidło i kredę , którą mogliśmy zabrać do swojego domu.