Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj787
mod_vvisit_counterWczoraj1099
mod_vvisit_counterW tym tygodniu10373
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu7016
mod_vvisit_counterW tym miesiącu31060
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu64452
mod_vvisit_counterWszystkie3000603

Teraz Online: 23
Twój IP 3.237.34.21
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Galeria

Kalendarz

luty 2024
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Imieniny

Przed wczoraj : Romany Damiana Wczoraj : Macieja Marka Dzisiaj : Cezarego Donata Jutro: Mirosława Aleksandra Pojutrze : Gabriela AnastazjiPoświęcenie pojazdów i 40 lat sztandaru kierowców w Pilicy Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 23 lipca 2023 13:39

poswieceniepojazdow2023

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW I 40 LAT SZTANDARU

KIEROWCÓW W PILICY

 

W niedzielę 23.lipca po każdej Mszy Świętej z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących odbyło się błogosławieństwo pojazdów , kierowców i podróżujących zgromadzonych na parkingu przykościelnym oraz drodze do Kolegiaty. W Naszej Parafii świętowaliśmy także w tym dniu jubileusz 40 lat sztandaru kierowców w Pilicy. Gościliśmy w Naszej Kolegiacie również Pana Mariana, który opowiedział nam swoją historię choroby alkoholowej. Dziękujemy mu za to świadectwo. Pamiętajmy, że zbliża się sierpień, miesiąc trzeźwości.

 

Przez wstawiennictwo św. Krzysztofa modliliśmy się o bezpieczeństwo na Naszych Polskich drogach, by jak najmniej było nieszczęśliwych wypadków, o boże błogosławieństwo dla wszystkich kierowców i podróżujących.


Dziś przypadał Światowy dzień dziadków i osób starszych ustanowiony przez papieża Franciszka.


Przy poświęceniu pojazdów, każdy mógł złożyć ofiarę na Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz na misje Miva Polska. Wszystkim za wrażliwe serce serdeczne Bóg zapłać!


Warto pamiętać, aby przed wyruszeniem pojazdem w drogę przeżegnać się i prosić św. Krzysztofa o opiekę w czasie jazdy. Trzeba też wspomnieć, że nieostrożna, brawurowa jazda, nieprzestrzeganie przepisów kodeksu drogowego jest grzechem i trzeba się z tego spowiadać.

 

G.P.

40 LAT SZTANDARU KIEROWCÓW W PILICY 1983-2023


3.maja.1983r powstał pomysł zakupienia sztandaru św. Krzysztofa patrona kierowców. Propozycje podano do wiadomości kierowcom Parafii Pilica. Wszyscy się zgodzili. W Krakowie u sióstr felicjanek, zamówiono sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej na jednej stronie i napisem: „600 Lecie Jasnej Góry – Matko prowadź nas”, na drugiej stronie wizerunek św. Krzysztofa i napis: „ Patronie kierowców- módl się za nami-Pilica 1983”.Drzewiec do sztandaru zamówiono w zakładzie tokarskim w Krakowie ul. Św. Jana, a okucia w pracowni brązowniczej w Krakowie ul. Dietla. Datę odbioru gotowego sztandaru wyznaczono za 3 miesiące, ponieważ intencją organizatorów było poświęcenie sztandaru 24.lipca 1983r. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy w wysokości 1000zł. Od kierowców z Pilicy, Sławniowa, Dobrej, Kocikowej i Cisowej. Udało się. 20.lipca. 1983r. kierowcy pojechali po sztandar do Krakowa.


24.lipca/1983r. o godz. 10.3o w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez księdza Mieczysława Załawę, z poświęceniem nowego sztandaru a później wszystkich pojazdów.


Dzisiaj jesteśmy wdzięczni fundatorom sztandaru. Dziękujemy kierowcom seniorom za opiekę nad sztandarem i godne reprezentowanie kierowców na wszystkich uroczystościach. A wszystkim kierowcom życzymy szerokiej drogi i opieki św. Krzysztofa


Tekst na podstawie Księgi Pamiątkowej Fundatorów sztandaru kierowców Parafii Pilica z 24.07.1983r.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież