Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj804
mod_vvisit_counterWczoraj1099
mod_vvisit_counterW tym tygodniu10390
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu7016
mod_vvisit_counterW tym miesiącu31077
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu64452
mod_vvisit_counterWszystkie3000620

Teraz Online: 22
Twój IP 3.237.34.21
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Galeria

Kalendarz

luty 2024
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Imieniny

Przed wczoraj : Romany Damiana Wczoraj : Macieja Marka Dzisiaj : Cezarego Donata Jutro: Mirosława Aleksandra Pojutrze : Gabriela AnastazjiPoświęcenie pól 2023 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 21 maja 2023 20:45

poswieceniepol2023

POŚWIĘCENIE PÓL

 

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej i innych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Tradycyjnie jest to maj. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. W niedzielę 21.maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się poświęcenie pól w Kocikowej i Woli Kocikowej o godz.9.3o, popołudniu o godz. 17.oo przy krzyżu misyjnym na placu przy Kolegiacie dla Pilicy, natomiast o 17.3o w Sławniowie, oraz przy ruinach kościółka św. Walentego dla mieszkańców Zarzecza, a o godz. 18.3o w Dobrej i Dobrej Kolonii z procesją do czterech ołtarzy.


W każdej miejscowości do czterech ustrojonych stacji zwanych ołtarzami przeszła procesja z poświęceniem. Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany: według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem. Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się - błagając Dobrego i Miłosiernego Boga - o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.


Również dla każdej miejscowości, dla całej naszej Parafii odprawiona będzie Msza Święta o dobre urodzaje, obfite plony i szczęśliwe zbiory. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców.

 

G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież