Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj48
mod_vvisit_counterWczoraj1032
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8397
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu10738
mod_vvisit_counterW tym miesiącu19135
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu106741
mod_vvisit_counterWszystkie3248977

Teraz Online: 10
Twój IP 35.172.230.21
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

lipiec 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Imieniny

Przed wczoraj : Jana Brunona Wczoraj : Ernesta Malgorzaty Dzisiaj : Bonawentury Stelii Jutro: Dawida Henryka Pojutrze : Eustachego MariiPoświęcenie pól 2023 Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 21 maja 2023 20:45

poswieceniepol2023

POŚWIĘCENIE PÓL

 

Powszechnym zwyczajem, praktykowanym od wieków w naszej i innych parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Zwykle sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin, zbóż. Tradycyjnie jest to maj. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. W niedzielę 21.maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się poświęcenie pól w Kocikowej i Woli Kocikowej o godz.9.3o, popołudniu o godz. 17.oo przy krzyżu misyjnym na placu przy Kolegiacie dla Pilicy, natomiast o 17.3o w Sławniowie, oraz przy ruinach kościółka św. Walentego dla mieszkańców Zarzecza, a o godz. 18.3o w Dobrej i Dobrej Kolonii z procesją do czterech ołtarzy.


W każdej miejscowości do czterech ustrojonych stacji zwanych ołtarzami przeszła procesja z poświęceniem. Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany: według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem. Celem procesji jest dziękowanie Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa oraz prośba o błogosławieństwo dla urodzajów. Wierni modlą się - błagając Dobrego i Miłosiernego Boga - o ochronę ziemi przed gradobiciem, suszą i innymi klęskami oraz o dobry urodzaj.


Również dla każdej miejscowości, dla całej naszej Parafii odprawiona będzie Msza Święta o dobre urodzaje, obfite plony i szczęśliwe zbiory. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców.

 

G.P.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież