mod_vvisit_counterW tym miesiącu20982

Twój IP 3.129.39.55

Przed wczoraj : Cecyliana Bernadety Wczoraj : Roberta Rudolfa Dzisiaj : Alicji Boguslawy Jutro: Adolfa Tymona Pojutrze : Czesława Agnieszki

Wywiad z Księdzem Proboszczem Email
piątek, 30 września 2022 18:22

ks.andrzej2022

WYWIAD Z KSIĘDZEM PROBOSZCZEM

Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości odwiedzających stronę

internetową naszej pilickiej Parafii dprzeczytania wywiadu

ks. Proboszczem Andrzejem Białkiem.

Możemy dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych rzeczy.

Jeszcze raz zachęcamy do lektury!

Redakcja: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Ks.Proboszcz: Na wieki wieków amen.

Redakcja: Nasi Parafianie chcieliby Księdza lepiej poznać. Zechciałby Ksiądz powiedzieć kilka słów o sobie. Kiedy i gdzie przyjął ksiądz święcenia kapłańskie? W jakich Parafiach wcześniej pracował? Jakie ksiądz ma zainteresowania? Jak lubi spędzać wolny czas?

Ks.Proboszcz: Święcenia Kapłańskie przyjąłem w 1991r. w Kielcach. Moją pierwszą Parafią była Kazimierza Wielka gdzie pracowałem rok czasu i przeniosłem się do nowo utworzonej Diecezji Sosnowieckiej ponieważ pochodzę z Olkusza. Kolejne Parafie to : Sosnowiec , Jaworzno-Szczakowa , Sosnowiec , Dąbrowa Górnicza , i pierwsze probostwo : Kąpiele Wielkie gdzie byłem 9 lat no i teraz Pilica. Muzyka , Sport , dobry wartościowy film. Na spotkaniu z najbliższymi.

Redakcja: Jest już ksiądz z nami prawie 3 lata. Jak czcigodnemu ks. Proboszczowi pełni się posługę duszpasterską w naszej parafii?

Ks.proboszcz: Bardzo dobrze. Początki był trudne , ale duża pomocą był i jest Ks. Wikariusz jak również wszyscy parafianie , którzy życzliwie mnie przyjęli.

Redakcja: Co może ks. zaliczyć do najważniejszych sukcesów duszpasterskich?

Ks.proboszcz: Nie jest łatwo zarządzać taką Parafią , gdzie o wszystko trzeba mieć pozwolenie od konserwatorów. Ale i tak sporo wspólnie udało nam się do tej pory zrobić. Przedłużyliśmy parking dla samochodów , naprawiono mur na cmentarzu trwają prace przy Domu Katolickim gdzie wymieniono wszystkie okna , zrobiono piękną dużą sale na spotkania , połączoną z aneksem kuchennym , łazienką z ubikacją , przygotowano jeden pokój , założono panele w tych pomieszczeniach. Wymieniono wszystkie rynny na Domu Katolickim. Trwają prace przy pomalowaniu dachu. Zmieniono oświetlenie całego prezbiterium. Doprowadzono gaz do Wikariatu. Wykonano zadaszenie na wejściem na Wikariat. Położono asfalt i część kostki na wjazd do Plebani.

Redakcja: Jakie ma ks. plany na dalsze prace w parafii? Widzimy, że już dużo zostało zrobione , ale temu poświęcimy osobny artykuł.

Ks.Proboszcz: Myślę , żeby poprawić główna alejkę na naszym cmentarzu parafialnym , gdyż jest ona już bardzo zniszczona. Jest jeszcze jedno pomieszczenie do remontu w Domu Katolickim. Może uda się to jeszcze wykonać w tym roku.

Redakcja: Wiemy, iż w ostatnim czasie dzięki staraniom ks. Proboszcza parafia uzyskała dotację z ministerstwa . Czy zechciałby ksiądz coś więcej powiedzieć?

Ks.Proboszcz: Na razie nie mówię o tym głośno , póki nie będą te pieniądze na koncie Parafii. Ale tak przyznano nam pewną kwotę , którą pragniemy przeznaczyć na remont odcinak muru najbardziej zniszczonego od strony sąsiada pana Rolki. Czas nas goni , bo musimy to wykonać do końca tego roku. Jeśli ta dotacja spłynie na konto Parafii to o tym wszystkich Parafian poinformuje dokładnie.

Redakcja: Jakie są według księdza zadania kościoła po pandemii?

Ks.Proboszcz: Myślę , że trzeba wracać do normalności z przed pandemii , i stwarzać warunki do wracania i życia w Kościele. Zarówno dzieci , młodzieży jak i dorosłych. Mam tu na myśli grupy , które istnieją w naszej Parafii , jak Żywy Różaniec , Służba Liturgiczna , Parafialna Schola. Ale bez współpracy z rodzicami , nic sami nie zdziałamy. Dlatego apeluję o wzajemne zrozumienie i pomoc i zachętę ze strony rodziców , aby nie bali się posyłać swoje pociechy do Kościoła i do grup przy Kościele.

Redakcja: Od proboszcza wiele się oczekuje. Ma być nie tylko duszpasterzem, organizatorem parafialnego życia, ale i sprawnym  administratorem. Która z tych ról jest – w opinii Księdza – najważniejsza?

Ks.Proboszcz: Zostałem wyświęcony na księdza. I to jest pierwsze moje zadanie. Czyli dbanie o to by być in persona Chrysti. Nie jest łatwo dzisiaj przekonać ludzi do Kościoła. Moim zdaniem tylko , odpowiednia postawa i przykład życia i  postępowania może to sprawić

Redakcja: .Czy na koniec naszej rozmowy zechciałby ks. skierować kilka słów  do swoich Parafian?

Ks.Proboszcz: Bardzo dziękuję za wszelką życzliwość , zrozumienie i dobroć z którymi od samego początku się spotykam w tej Parafii. I za ofiarność i ten wdowi grosz , dzięki którym tak dużo już zostało zrobione w naszej Parafii. Bóg zapłać.

Redakcja: W imieniu wszystkich parafian serdecznie księdzu dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.

Wywiad przeprowadził:

Grzegorz Piąty