Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1017
mod_vvisit_counterWczoraj999
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2812
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5512
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4341
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu27423
mod_vvisit_counterWszystkie2189731

Teraz Online: 25
Twój IP 3.235.65.220
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

październik 2022
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Imieniny

Przed wczoraj : Teresy Heliodora Wczoraj : Rozalii Edwina Dzisiaj : Igora Flawii Jutro: Artura Brunona Pojutrze : Marii MarkaPielgrzymka do Lichenia Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
wtorek, 30 sierpnia 2022 18:28

pielgrzymkalichen2022

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

 

W dniach 27-28.sierpnia grupa 32 Parafian wraz z księdzem Proboszczem udała się na dwudniową pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Podczas pobytu w tym świętym miejscu uczestniczyliśmy w Apelu połączonym z procesją na wzór Fatimski wokół Bazyliki. Kolejnym punktem pielgrzymki było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej na wybudowanej Golgocie. Razem uczestniczyliśmy w Mszach Świętych oraz udaliśmy się nawiedzić miejsca objawień Matki Bożej. Wspólny czas spędziliśmy na modlitwie, śpiewie, wspólnych rozmowach oraz zwiedzaniu pięknego Sanktuarium oraz jego otoczenia. Poniżej można poznać jego krótką historię.


Sanktuarium Maryjne w Licheniu – miejsce spotkania z Chrystusem i Jego Matką, miejsce odrodzenia duchowego, ale również odpoczynku fizycznego, emocjonalnego, w samotności czy w gronie rodziny, przyjaciół. To obszar o powierzchni prawie stu hektarów.


 Sanktuarium to objawienia Matki Bożej w roku 1850 w lesie grąblińskim. To ponad półtora wieku modlitw milionów ludzi przed wizerunkiem Licheńskiej Pani. To trudny czas okupacji hitlerowskiej, którego świadectwem jest podziurawiona od kul pistoletu pasyjka znajdująca się w Kaplicy Krzyża, niełatwe lata komunizmu, ukoronowanie cudownego obrazu przez prymasa Wyszyńskiego w 1967 r., budowa Golgoty z przywożonych przez pątników z całej Polski kamieni, wreszcie budowa bazyliki (1994-2004), gdzie w ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski. 


Pisząc o najnowszej historii, warto wspomnieć o dwóch wyjątkowych wydarzeniach. W dniach 6-8 czerwca 1999 r. księża marianie, gospodarze sanktuarium, gościli w Licheniu św. Jana Pawła II. Bezpośrednim owocem tej wizyty jest Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.


Druga ważna uroczystość (księża marianie czekali na nią trzysta lat) to beatyfikacja ojca Stanisława Papczyńskiego – założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, której dokonał w Licheniu 16 września 2007 r. kardynał Tarcisio Bertone. W podziękowaniu Bogu za wyniesienie do chwały ołtarzy bł. Stanisława, marianie otworzyli w sanktuarium hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych, będących w terminalnym stadium choroby.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież