Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj938
mod_vvisit_counterWczoraj999
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2733
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5512
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4262
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu27423
mod_vvisit_counterWszystkie2189652

Teraz Online: 15
Twój IP 3.235.65.220
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

październik 2022
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Imieniny

Przed wczoraj : Teresy Heliodora Wczoraj : Rozalii Edwina Dzisiaj : Igora Flawii Jutro: Artura Brunona Pojutrze : Marii MarkaXXXI Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:03

piwlgrzymka2022

XXXI PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ

GÓRĘ DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

 

10 sierpnia w środę grupa pielgrzymów z Naszej Parafii wyruszyła na pątniczy szlak przed obraz Matki Bożej na Jasną Górę do Częstochowy. W tym roku wyruszyli jak zawsze spod Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu do Łutowca. Drugi dzień trasa biegła od Łutowca do Złotego Potoku. Kolejny dzień trasa Złoty Potok – Joachimów. W sobotę dotarli na Jasną Górę i ze wzruszeniem klękali przed obrazem Czarnej Madonny.

Tegoroczna Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę miała szczególne znaczenie. Pątnicy, którzy wyruszyli do Częstochowy nieśli obok własnych intencji także i tę dziękczynną, za 30 lat istnienia Diecezji Sosnowieckiej oraz za dar peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego w naszych parafiach.


Bardzo ważną intencją, którą zanieśliśmy do Królowej Polski jest modlitwa o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie.


Hasłem jubileuszowych obchodów są słowa "W Krzyżu - miłości nauka", zaczerpnięte ze znanej, pasyjnej pieśni. To samo hasło będzie towarzyszyć Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. 

 

I DZIEŃ


Wyjście z Podzamcza. Pątnicy mają dziś do przebycia trasę o długości ok. 24 kilometrów, podzieloną na cztery odcinki.


Najważniejszym punktem II dnia pielgrzymki jest Msza święta i konferencja Ojca Duchownego - ks. Michała Bordy. Miejscem celebracji będzie tradycyjnie kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (archidiecezja częstochowska).


TRASA I DNIA: Ogrodzieniec-Podzamcze – Zawiercie-Kromołów – Zawiercie-Pomrożyce – Włodowice (konferencja i Msza) – Łutowiec (nocleg)


Najważniejszym momentem pierwszego dnia XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) był obiadowy postój w parafii pw. św. Bartłomieja Ap. we Włodowicach (archidiecezja częstochowska). W tym miejscu pielgrzymi uczestniczyli we wspólnej Eucharystii.


Mszy przewodniczył ks. Maciej Byrczek, a homilię wygłosił ks. Kacper Goncerz. Obecny był także ks. Mateusz Stanek. Wszyscy trzej są tegorocznymi neoprezbiterami.


Celem I dnia pielgrzymowania jest miejscowość Łutowiec, gdzie pielgrzymi zatrzymają się na nocleg, a wcześniej wezmą udział w modlitwach wieczornych, połączonych z Apelem Jasnogórskim.

 

II DZIEŃ


11 sierpnia to drugi dzień naszej XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej). Charakterystycznym punktem programu był specjalny czas na skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Pojednania, a także Msza święta w ramach postoju w Trzebniowie (ok. 12:00).


Rano, ok. godz. 8:00, kolejne grupy pielgrzymkowe wyruszyły na trasę z miejscowości Łutowiec. Dzisiejszy dystans należy do jednego z krótszych – pątnicy mają do przebycia ok. 16 km, aby dotrzeć do miejsc noclegowych w Złotym Potoku (archidiecezja częstochowska).


TRASA II DNIA: Łutowiec - Trzebniów (Spowiedź i Msza św.) - Łąka za Gorzkowem Nowym - Złoty Potok (nocleg).


Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi przeszli z procesją z Najświętszym Sakramentem do kościoła parafialnego pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

Miejscowość Złoty Potok w powiecie częstochowskim to cel wędrówki II dnia Pielgrzymki Olkuskiej. Tam pątnicy zatrzymają się na nocleg. Dzień zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i Apelem Jasnogórskim.


III DZIEŃ


III dzień XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) rozpoczyna się zawsze celebrowaniem wspólnej Mszy Świętej na polu namiotowym w Złotym Potoku. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Walczak, przewodnik grupy błękitnej (Sułoszowa-Przeginia).


Po Mszy Świętej pielgrzymi udali się do Siedlca oddalonego 5 km od miejsca noclegu w Złotym Potoku. 

Dziś pielgrzymi zatrzymają się jeszcze w Przymiłowicach na obiad, a nocowali w Joachimowie. Tego dnia przejdą łącznie ponad 21 km.


IV DZIEŃ


Trasa czwartego dnia pielgrzymowania podzielona jest zawsze na dwie części. Pierwsza (ok. 6 km) kończy się postojem w lasach na alei pielgrzymkowej, gdzie pątnicy przygotowują się do ostatniego, a zarazem najdłuższego na całej pielgrzymce odcinka (ok. 12 km). Świadomość bliskości celu wędrówki dodaje jednak każdemu pielgrzymowi sił i determinacji, aby dotrzeć do duchowej stolicy Polski.


Blisko 1000 uczestników Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) po pięciu dniach wędrówki dotarło 13 sierpnia do Jasnogórskiego Sanktuarium. Pątnicy obok osobistych intencji zanieśli do Czarnej Madonny również tę dziękczynną za 30 lat istnienia Diecezji Sosnowieckiej.


W tym roku uformowało się 10 grup pielgrzymkowych m.in. z Olkusza, Wolbromia, Sułoszowej, Przegini, Jaworzna, Klucz, Sławkowa i Pilicy. Najliczniejszymi były: Grupa Rodzin z Olkusza (żółto-niebieska) oraz grupa błękitna z dekanatu sułoszowskiego.


Eucharystii o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył ks. Biskup Grzegorz Kaszak.Już w XV wieku ludzie zauważyli, że to miejsce jest cudowne i przybywali tu tłumnie - mówił bp Grzegorz Kaszak na Jasnej Górze 13 sierpnia w czasie Mszy kończącej XXXI Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę (Pielgrzymkę Olkuską).


Mszę św. koncelebrowali wraz z ks. Pawłem Traczem, dyrektorem pielgrzymki, księża będący duchowymi opiekunami grup. Na Eucharystii obecni byli także księża z diecezji sosnowieckiej, którzy specjalnie przyjechali na tę okazję na Jasną Górę. Obecni byli również Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski oraz Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego.

 

ZAPRASZAMY JUŻ ZA ROK NA PĄTNICZY SZLAK!

 

Tekst: G.P., Diecezja Sosnowiecka

FOTO: Diecezja Sosnowiecka, ks. Mirosław Pasek, Mateusz Wojtylas

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież