Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj983
mod_vvisit_counterWczoraj999
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2778
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5512
mod_vvisit_counterW tym miesiącu4307
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu27423
mod_vvisit_counterWszystkie2189697

Teraz Online: 25
Twój IP 3.235.65.220
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

październik 2022
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Imieniny

Przed wczoraj : Teresy Heliodora Wczoraj : Rozalii Edwina Dzisiaj : Igora Flawii Jutro: Artura Brunona Pojutrze : Marii MarkaOdsłonięcie pomnika generałów urodzonych w Pilicy Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 07 sierpnia 2022 17:25

pomnikgeneralowpilica

ODSŁONIĘCIE POMNIKA GENERAŁÓW

URODZONYCH W PILICY

 

7 sierpnia br. w Pilicy odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Trzech Generałów obok naszego liceum. Uroczystą Msze Święta odprawił ksiądz biskup Piotr Skucha o godz.12.oo w naszej kolegiacie. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Fundatorem Pomnika jest Instytut Pamięci Narodowej na wniosek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.

Materiał TVP3 Katowice:

https://katowice.tvp.pl/61708124/zasluzeni-dla-kraju-urodzeni-w-pilicy?fbclid=IwAR2315QQkhRLHelKH2Z9hDPk97uxFHil0GOcckOGne3ZTzzt0K6g-aOAojA


Komitet Honorowy:

Wicepremier -  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Biskup Polowy Wojska Polskiego Ks. Dr Wiesław Lechowicz

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Dr Karol Nawrocki

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski


            Dbałość o pamięć o bohaterach, ludziach honoru, którzy swoje życie poświęcili służąc Ojczyźnie, to powinność naszego społeczeństwa. Stojąc na straży tych wartości, Zarząd Powiatu Zawierciańskiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zainicjował proces, którego finałem będzie uroczyste odsłonięcie Pomnika Trzech Generałów w miejscowości Pilica. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości w powiecie zawierciańskim urodziło się trzech znanych, zasłużonych dla Ojczyzny wojskowych:


1. Generał Dywizji Aleksander Osiński, zwany „Mohortem” - polski generał dywizji, generał major armii rosyjskiej, współtwórca i dowódca wojsk polskich na terenie Rosji i Ukrainy, jeden z wyższych dowódców wojny Polsko – Bolszewickiej - dowódca dywizji i armii, współorganizator i dowódca wojsk II RP (m.in. kierownik MSW, dowódca Okręgu Generalnego Kraków). Senator IV i V kadencji, szef okręgu warszawskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego, prezes PCK od 1938r. do 1945r. (kierował PCK
w trudnym okresie II w. Św.), wiceprzewodniczący ZHP, po powrocie do polski współorganizator pierwszego po wojnie Konkursu Chopinowskiego (1949).


2. Generał brygady dr n. med. Stefan Hubicki, lekarz - POW-iak (tajne misje w Moskwie, Kijowie Finlandii i Paryżu – za P.O.W. Virtuti Militari), współpracownik Komendanta Piłsudskiego z okresu I wojny Światowej. Dyplomata – sekretarz delegacji Marszałka na Konferencji w Paryżu, jego osobisty lekarz, organizator i dowódca wojskowych służb medycznych, m.in. szef sanitarny Grupy Operacyjnej gen. Rydza Śmigłego, 3 i 2 Armii, szef wydziału organizacyjnego departamentu sanitarnego MSW, Komendant Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej Służby Zdrowia i Wojskowej Szkoły Sanitarnej, Inspektor Służby Zdrowia, wielokrotny minister pracy i opieki społecznej. Patron Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.


3. Generał Brygady Wacław Piekarski - świetnie wykształcony, wybitny sztabowiec
i organizator armii, który odbył studia w Genewie i Paryżu (w Akademii Wojennej).

Członek m.in. „Strzelca”, oficer sztabu generalnego, w Błękitnej Armii dowodzący batalionem (1psp),  w wojnie bolszewickiej pułkiem, w 1939 dywizją (i grupą kombinowaną z częściowo rozbitych 2 dywizji), pełniący szereg  funkcji sztabowych i dowódczych, ostatni (1939) prezes Stowarzyszenia Wiedzy Wojskowej, które skupiało połowę oficerów II RP.


            To wybitni Polacy – prawdziwi żołnierze Niepodległej. Ich biogramy są pięknym przykładem służby Rzeczpospolitej, osobistej odwagi i bohaterstwa. Wszyscy trzej są kawalerami Virtuti Militari i wielokrotnie krzyża walecznych. Stanowią piękny przykład dla młodego pokolenia.


            Ich postacie były  niewygodne dla władz PRL i dlatego dopiero dziś możemy oddać należną cześć Bohaterom.


Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ulicami: Księżną, Senatorską do miejsca uroczystości

przy ul. Zamkowej 7 w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojska Polskiego.

Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się główne uroczystości.

                      - Apel Pamięci

                      - Salwa Honorowa

                      - Poświęcenie i odsłonięcie Pomnika      

                      - Przemówienia okolicznościowe.


O godz.14.oo na rynku w Pilicy rozpoczął się piknik historyczny z degustacją wojskowej grochówki, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej: V Batalion Strzelców Olkuskich, odtwarzający sylwetki

żołnierzy polskich z 1920 r. oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

 

 

Tekst: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Foto: G.P.

Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Poseł Danuta Nowicka

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież