Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj279
mod_vvisit_counterWczoraj752
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1795
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5762
mod_vvisit_counterW tym miesiącu16344
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu23869
mod_vvisit_counterWszystkie1856659

Teraz Online: 17
Twój IP 3.233.242.204
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

wrzesień 2021
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Imieniny

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda TeodoraZapraszamy na pielgrzymkę! Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
niedziela, 22 sierpnia 2021 13:27

kalwariapaclawska

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ!

 

W dniu 11.09.2021r ( sobota ) pragniemy zorganizować pielgrzymkę autokarową do Kalwarii Pacławskiej

(koło Przemyśla) Wyjazd z rynku o godz. 5.00

powrót w godzinach nocnych.Koszt 100zł od osoby.

Zapisy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

W programie wspólna Msza św.

                                                   Ks. Proboszcz

 

Kalwaria Pacławska - Bazylika Mniejsza

W 1665 roku Andrzej Maksymilian Fredro założył osadę Kalwaria Pacławska, w której postanowił wybudować klasztor, do którego sprowadził franciszkanów. Fundacja kalwarii przez Fredrę miała przede wszystkim podłoże religijne, gdyż celem jej było upowszechnianie kultu Męki Pańskiej. Topografia Kalwarii Pacławskiej ma duże podobieństwo do krajobrazu Jerozolimy. Od strony wschodniej rozciąga się pasmo gór o nazwie Ubocz. Na północy występuje pasmo gór zwane Górą Oliwną i Kopystańką. Od strony zachodniej położone są wyższe partie gór, zaś na południu widoczne są Karpaty. Kalwaryjski klasztor ulokowany jest na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m.


Dwa duże wzniesienia przecięte są doliną, która ma obrazować Dolinę Jozafata. Płynie w niej rzeka Wiar, będąca odwzorowaniem biblijnej rzeki Cedron. Na powierzchniach tych gór, gdzie jedna ma przedstawiać Golgotę, a druga Górę Oliwną, postawione zostały kaplice. Długość drogi krzyżowej w Kalwarii wynosi około 1662 m. Dzisiejszy kościół pochodzi z fundacji Szczepana Józefa Dwernickiego, budowany w latach 1770-1775. Dwernicki osiadłszy w Kalwarii Pacławskiej przed 1770 rokiem zaangażował się w budowę nowego kościoła i około 20 kaplic, ofiarowując znaczne sumy pieniężne. Do dziś uważa się go za największego darczyńcę klasztoru. Za zasługi przy budowie i odbudowie uznaje się Dwernickiego za drugiego fundatora Kalwarii Pacławskiej. Został pochowany w jej podziemiach.


Odbudowany kościół został uroczyście konsekrowany przez biskupa obrządku ormiańskiego z Kamieńca Podolskiego, Jakuba Waleriana Tumanowicza, dnia 29 września 1776 r. Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w swojej zasadniczej sylwetce nie ulegał zmianom od czasów ufundowania przez Dwernickiego. Pewne modernizacje przeprowadzone były w XIX i XX wieku, których przyczyną były m.in. pożary w latach 1855 i 1862. Zniszczeniu uległ klasztor, obiekty gospodarcze i zewnętrzne elementy architektoniczne kościoła. W trakcie tych dwóch tragicznych klęsk żywiołowych uszkodzeniu nie uległo wnętrze. Zjawiskom tym przypisano cudowną opiekę Matki Bożej.

 

Dróżki kalwaryjskie


Za czasów działalności Dwernickiego w Kalwarii wybudowano 20 kaplic zarówno murowanych, jak i drewnianych. W ich wnętrzach ustawiono figury obrazujące sceny z Drogi Krzyżowej oraz nadano im nazwy.


Kaplice kalwaryjskie obejmują: Dróżki Pana Jezusa – 28 stacji (wśród nich można wyodrębnić: Drogę Krzyżową – 14 stacji i Dróżki Matki Bożej – 16 stacji) oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 14 stacji.


Kaplice nazywane są dróżkami, ponieważ w czasie różnych uroczystości odprawiane są przy nich specjalne nabożeństwa, tzw. “dróżki”. 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież