mod_vvisit_counterW tym tygodniu2063

Twój IP 3.234.211.61

październik 2021

Przed wczoraj : Juliusza Lukasza Wczoraj : Pelagii Piotra Dzisiaj : Ireny Jana Jutro: Urszuli Hilarego Pojutrze : Filipa Korduli

Poświęcenie pól Email
środa, 12 maja 2021 18:20

poswieceniepol2021

POŚWIĘCENIE PÓL

Kościół w Polsce, zgodnie z wielowiekową tradycją, zachowuje i kontynuuje zwyczaj poświęcenia pól w okresie wzrostu i dojrzewania roślin, będących dla człowieka pokarmem i źródłem utrzymania. W poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim przypadały dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo w pracy na roli. W tych dniach dokonaliśmy symbolicznego poświęcenia pól i ogrodów, przed kościołem. Wspólnie modliliśmy się na Mszy Świętej i Nabożeństwie Majowym o szczęśliwe i urodzajne zbiory dla mieszkańców: Dobrej, Dobrej Kolonii, Kocikowej, Woli Kocikowej, Zarzecza, Sławniowa i Pilicy.

Z racji trwającej pandemii w tym roku nie było procesji do czterech ołtarzy w każdej miejscowości Naszej Parafii i tradycyjnego poświęcenia pól.

Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność, w szczególne partnerstwo, jakie istnieje pomiędzy Dawcą życia a człowiekiem. Przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Ważny jest też inny aspekt, zwykle pomijany (a często też pogardzany): według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia ścisłej współpracy z Bogiem.

Panie, Ojcze Święty, Ty nakazałeś człowiekowi, aby uprawiał ziemię i o nią się troszczył. Za wstawiennictwem świętego Izydora rolnika, prosimy Cię pokornie, obdarzaj nas obfitymi zbiorami. Oddalaj od naszych pól niebezpieczne burze i grad, aby ziarna wrzucone w ziemię wydały plon stokrotny. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.