mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu20420

Twój IP 34.239.150.57

kwiecień 2021

Przed wczoraj : Przemysława Idy Wczoraj : Bereniki Waleriana Dzisiaj : Ludwiny Waclawy Jutro: Cecyliana Bernadety Pojutrze : Roberta Rudolfa

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego Email
niedziela, 04 kwietnia 2021 07:12

rezurekcja2021

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ta radosna nowina dobiega dzisiaj z każdej świątyni. Wesoły nam dzień dziś nastał - śpiewamy wszyscy, bo Pan zmartwychwstał. O godz. 6.oo rano w poranek Wielkanocny Ks. Proboszcz ogłosił: „Zmartwychwstał z grobu Pan, Alleluja!”. Z racji pandemii nie było procesji z Najświętszym Sakramentem wokół Kolegiaty. W homilii Ksiądz Proboszcz wskazywał na znaczenie zmartwychwstania Jezusa i przybliżał argumenty na jego prawdziwość historyczną. Jako chrześcijanie musimy pamiętać, że sama wiedza tu nie wystarczy – potrzebna jest jeszcze głęboka wiara, gdyż fakt zmartwychwstania zadziwił nie tylko apostołów, ale zadziwia i nas dzisiaj.

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczyna okres wielkanocny w liturgii. Pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako "wielką niedzielę". Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Z tego powodu w piątek w Oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem w Kościele. Mogłoby się wydawać, że Boże Narodzenie - przyjście na ziemię Syna Bożego, ma większą rangę. Jest jednak inaczej, gdyż dopiero swoim zmartwychwstaniem Chrystus potwierdził, że był prawdziwie Mesjaszem i Synem Boga. Nawet kiedy Pan Jezus czynił cuda, można było powołać się na działalność Mojżesza i proroków. Jednak cud zmartwychwstania przekonuje wszystkich, którzy mają dobrą wolę i chcą poznać prawdę. Dlatego Wielkanoc jest słońcem roku kościelnego, centrum wszystkich tajemnic, związanych z życiem i posłannictwem na ziemi Jezusa Chrystusa.