Twój IP 3.233.242.204

wrzesień 2021

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda Teodora

Rozpoczynamy Wielki Post Email
środa, 17 lutego 2021 19:00

popielec.2021

ROZPOCZYNAMY WIELKI POST

Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty - przypada w tym roku 17 lutego. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Pamiętajmy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły. W Naszej Parafii były odprawiane Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem rano o godz. 7.3o, 9.oo i popołudniu o 17.oo wraz z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o 18.oo w Kaplicy w Kocikowej.

„Niech okres Wielkiego Postu pozwoli nam powróć do Boga, abyśmy na nowo odkryli radość bycia miłowanymi” – powiedział Ojciec Święty podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w Środę Popielcową. Głowę papieża posypał popiołem archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri.

W tym roku w związku z pandemia i rozporządzeniem papieża Franciszka , kapłan po błogosławieństwie popiołu wypowiedział przy ołtarzu tylko raz słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” po czym nastąpiło w ciszy posypanie głów wiernych popiołem. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach.

Pięknym zwyczajem jest zabieranie dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji w naszej galerii.