mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu22098

Twój IP 3.233.220.21

kwiecień 2020

Przed wczoraj : Rufina Donata Wczoraj : Dionizego Julii Dzisiaj : Marii Dymitra Jutro: Michala Makarego Pojutrze : Filipa Leona

Orszak Trzech Króli Email
poniedziałek, 06 stycznia 2020 14:03

orszak2020

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W dniu święta Trzech Króli 6.stycznia do Naszej Kolegiaty z rynku powędrował po raz piąty Pilicki Orszak Trzech Króli zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej. Każdy kto udawał się na Msze Świętą o godz. 12.oo mógł wziąć udział w orszaku wzorem ponad 600 innych miast , które organizują już takie orszaki od wielu lat. Można było się przebrać w stroje króli, pasterzy i innych postaci z epoki. Tak stało się po raz kolejny w historii Naszej Parafii z rynku o godz. 11.45 do Naszej Kolegiaty powędrował tradycyjny orszak. W rynku powitał go ks. Wikariusz Mirosław Pasek.

Orszak z gwiazdą betlejemską i Trzema Królami wyruszył wraz z parafianami do Kolegiaty , gdzie czekał już ks. Proboszcz Jarosław Szlenzak i powitał wszystkich . Następnie Trzej Królowie wraz z orszakiem udali się do szopy betlejemskiej aby złożyć pokłon i dary Jezusowi.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: "Christus mansionem benedicat".

Także i w Naszej Kolegiacie po Mszy Świętej ks. Proboszcz poświęcił wodę, kadzidło i kredę , którą mogliśmy zabrać do swojego domu.