Twój IP 18.207.250.80

lipiec 2020

Przed wczoraj : Marii Antoniego Wczoraj : Dominiki Gotarda Dzisiaj : Benedykta Cyryla Jutro: Adryiany Eugeniusza Pojutrze : Lukrecji Weroniki

Środa Popielcowa Email
środa, 06 marca 2019 19:01

popielec2019

ŚRODA POPIELCOWA

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Tego dnia kapłan posypywał głowy wiernych popiołem. Wielki Post ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. W Naszej Parafii były odprawiane Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem rano o godz. 7.3o, 9.oo i popołudniu o 17.oo.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach.

Pięknym zwyczajem jest zabieranie dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji w naszej galerii.