mod_vvisit_counterWszystkie1162024

Twój IP 54.92.190.11

wrzesień 2018

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda Teodora

Wielki Piątek Email
sobota, 31 marca 2018 08:59

grobpanski2018

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to czas wspomnienia męki Pana Jezusa. Szczególny dzień dla katolików. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża. Grób Pański w naszej parafii, jak i w innych jest przedmiotem szczególnej troski twórców, którzy często starają się zawrzeć w nim wiele symbolicznych treści. Adoracja trwała do godz. 24.oo.

Tradycyjnie Grób Pański  jak i Ciemnica w Naszej Kolegiacie przygotowywane były w Wielkim Tygodniu przez ks. Wikariusza Piotra i parafian. Od godz. 21.oo w Kolegiacie było czuwanie z młodzieżą  z Naszej parafii. Grób Pański jest dekoracją przygotowywaną w kościołach na pamiątkę śmierci Chrystusa. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni z Naszej Pilickiej Parafii i także z innych parafii tłumnie odwiedzali Grób Pański i modlili się w ciszy. Jak co roku straż przy Grobie Pana Jezusa pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Pilicy, Sławniowa, Kocikowej i Dobrej.

Zapraszamy do oglądania zdjęć Ciemnicy i Grobu Pańskiego w naszej galerii.

FOTO: Grzegorz Piąty i Dawid Janocha