mod_vvisit_counterWszystkie1162023

Twój IP 54.92.190.11

wrzesień 2018

Przed wczoraj : Filipiny Eustachego Wczoraj : Jonasza Mateusza Dzisiaj : Tomasza Maurycego Jutro: Bogusława Tekli Pojutrze : Gerarda Teodora

Orszak Trzech Króli Email
niedziela, 07 stycznia 2018 19:55

orszak2018

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W dniu święta Trzech Króli 6.stycznia do Naszej Kolegiaty z rynku powędrował po raz trzeci  Pilicki Orszak Trzech Króli zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej. Każdy kto udawał się na Msze Świętą o godz. 12.oo mógł wziąć udział w orszaku wzorem ponad 600  innych miast , które organizują już takie orszaki od wielu lat. Można było się przebrać w stroje króli, pasterzy i innych postaci z epoki. Tak stało się po raz trzeci w historii Naszej Parafii z rynku o godz. 11.45 do Naszej Kolegiaty powędrował tradycyjny orszak. W rynku powitał go ks. Wikariusz Piotr Niedziela.

Orszak z gwiazdą betlejemską i Trzema Królami  wyruszył wraz z parafianami do Kolegiaty

gdzie czekał już ks. Proboszcz Jarosław Szlenzak i powitał wszystkich . Następnie Trzej

Królowie wraz z orszakiem  udali się do szopy betlejemskiej aby złożyć pokłon i dary Jezusowi.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło

i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego

Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców

lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie

błogosławi - po łacinie: "Christus mansionem benedicat".

Także i w Naszej Kolegiacie po Mszy Świętej ks. Proboszcz poświęcił wodę, kadzidło i kredę , którą mogliśmy zabrać do swojego domu.