Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj713
mod_vvisit_counterWczoraj814
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3631
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu4387
mod_vvisit_counterW tym miesiącu12179
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu15286
mod_vvisit_counterWszystkie1296050

Teraz Online: 23
Twój IP 18.232.147.215
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

kwiecień 2019
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Imieniny

Przed wczoraj : Alicji Boguslawy Wczoraj : Adolfa Tymona Dzisiaj : Czesława Agnieszki Jutro: Bartosza Feliksa Pojutrze : Kai LukaszaSprawozdanie Duszpasterskie za 2017 rok Email
Wpisany przez Grzegorz Piąty   
sobota, 06 stycznia 2018 18:04

sprawozdanie.2017SPRAWOZDANIE DUSZPASTERSKIE ZA 2017 ROK

 

Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości do przeczytania Sprawozdania Duszpasterskiego za rok 2017 przygotowango przez księdza Proboszcza Jarosława Szlenzaka. Możemy się dowiedzieć co zostało w tym roku sprawozdawczym wykonane w Naszej Parafii i Kolegiacie. Gorąco zachęcamy do lektury!

 

 

 

W  2017 r. Parafia Św. Jana Chrzciciela i  św. Jana Ewangelisty  w Pilicy, liczy 2,510  mieszkańców,   tj.  770 rodzin  i stan liczby wiernych parafii  zmniejsza się 

każdego roku. 


Dla  porównania  w  latach 1990r.  parafia liczyła , blisko 4 tys. wiernych


W  roku  sprawozdawczym   2017:

                                                                              

Sakrament Chrztu  przyjęło  28 dzieci


Do  I Komunii św.  przystąpiło  41 dzieci


Sakrament Bierzmowania   przyjęło  42 osoby


Wygłoszono  27  zapowiedzi przedmałżeńskich 


Sakrament  Małżeństwa ,   zawarło  w tym roku, w naszym kościele  tylko  8  par


Sakrament Chorych w domach  przyjęło  84 osoby


W 2017r     zmarło  49 osób 

 

W ciągu  2017 roku    było  sprawowanych  1.230  Mszy św. w  czasie których,  udzielono  ok. 52 tys. komunii św.


Uczestnictwo parafian  na mszach św.  niedzielnych  i  świątecznych   wynosi  ok. 800-900

  osób , to jest     ok.1/3  wszystkich parafian.  Od  kilku lat  stan uczestnictwa wiernych 

nie uległ szczególnej zmianie .


Wyrażam wdzięczność i podziękowania Ks. Wikariuszowi Piotrowi za jego ,staranną  

i  solidną  pracę duszpasterską w naszej Parafii  i  za  osobistą  kulturę  we wzajemnej

współpracy .


Pragnę podziękować  wszystkim  katechizującym : Księdzu  Prefektowi Piotrowi,  Paniom

Katechetkom:  Annie Rymarowicz i  Joannie  Mendak , za trud nauczania i katechizacji 

dzieci i młodzieży , w Zespole Szkół w Pilicy. Pani Renacie Dynerowicz  za  pomoc 

w prowadzeniu  i  formacji religijnej , naszych najmłodszych  parafian  przedszkolaków ,

szczególnie   w czasie liturgii   tegorocznego  Adwentu.

 

Podziękowania  Panu Mateuszowi- naszemu Organiście  ,  za dobrą  ,  staranną ,  całoroczną  pracę . Za  muzyczną oprawę  uroczystości  kościelnych ,  wszystkich  niedziel i świąt .  Dziękuję  za    jego  zaangażowanie ,  pomoc  w  różnych  zajęciach  i pracach dla naszego  kościoła , a także  za osobistą  kulturę,  grzeczność i  równie dobrą współpracę .  Jego żonie Dominice  za  gościnność  ,   niedzielne i świąteczne  smaczne  posiłki , które wspólnie z Wikariuszem  możemy u nich spożywać.    Bóg zapłać!


Panu Tomaszowi  Mendak , który pełni funkcję Kierownika cmentarza i wykonuje  obowiązki  grabarza  ,  dziękuję  za Jego pracę  na naszym  cmentarzu parafialnym.

Utrzymanie czystości  i wywóz  śmieci z cmentarza   w 2017r.  kosztował  Parafię =23.490zł    Parafianie  i  inne osoby  z  poza parafii ,  na  wywóz  śmieci  z naszego cmentarza za  cały 2017r.   złożyli   razem  =11.930zł


Podziękowania   kieruję pod adresem :


Panów Jacka Miklas, Zbigniewa Górnickiego ,  Leszka  Żyły , Mirosława  Zasik  , Jana Glinianego, Czesława  Rozlach , Jana  Gajewskiego , Wiesława Walaszka,  Krzysztofa  Kabalskiego, Mieczysława  Rodackiego    i  wszystkich  innych ,  Grupie Młodzieży,   których trudno wymienić  z  imienia i nazwiska , dziękuję  za wiele  bardzo różnych  prac   , wykonanych   dla  dobra  naszego  kościoła.


Pani Jadwidze i Tomaszowi  Muszyńskim,  za stałą troskę o  dekoracje kwiatowe do ołtarzy  w kościele, w  ciągu całego 2017 roku. Pani Dorocie Leszczyńskiej  za  dbanie o czystość w kościele i pomoc  w  pracach  sprzątania Kolegiaty , za wszelki ofiarowany  trud  i wysiłek dla naszej   świątyni  ,  składam  gorące  i serdeczne dzięki.

 

Wszystkim Ofiarodawcom , Sponsorom składającym ofiary , na rzecz odnowienia Kolegiaty , z naszej Parafii i również  z poza  parafii, bardzo serdecznie dziękuję.


Na tegoroczną inwestycję budowy sieci kanalizacji i  odwodnienia Kolegiaty, złożono razem w 2017r.  do Księgi  Pamiątkowej  i na konto parafii   =62,350zł  


Społeczny Zespół Ratowania Kolegiaty , jaki  powstał  w sierpniu  br. zebrał razem  =10,920zł

Łącznie  złożono na ten cel  =73.270zł    


W miniony piątek  28 grudnia  Wojewódzki  Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach , komisyjnie  zatwierdził  i odebrał  wykonane prace  przy kanalizacji  wód opadowych kościoła.   Koszt inwestycji zamknął się kwotą  =168.500zł.


Parafia   otrzymała  również zezwolenie  Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach,  na postawienie   pomnika  na terenie placu kościelnego  dla zmarłych

Przodków  pochowanych  w latach  1410  -  1910r.

Prace budowy pomnika, będą wykonywane  po Wielkanocy  2018r.   Na  pomnik  złożono  razem  =6.742zł  

Koszt samej rzeźby  wynosi 7,500zł.  Bóg zapłać za składane ofiary!

 

Panu Burmistrzowi Arturowi Janosik  dziękuję  za  otwartość , zaangażowanie  i  dobrą  współpracę  z  Parafią  i  wszelką  pozytywną   formę  pomocy  i  życzliwości.  W tym roku  zaistniał  problem  walącego się muru oporowego Kolegiaty, który   to mur ,  nie  został uznany  przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach , jako zabytek w  granicach   Kolegiaty / a wcześniej był  uznawany/  i wymagał całej nowej  procedury   wpisu do  rejestru zabytków. Musiały nastąpić rozgraniczenia  geodezyjne i poprawki w  zapisach  i  dokumentach  pomiędzy Urzędem Miasta  i Gminy Pilica,  a  naszą Parafią.


Dzięki Panu Burmistrzowi  i operatywnym  pracownikom  Urzędu Miasta  Pilicy,  udało się to załatwić  niemal w ostatnich dniach tego roku. Co było bardzo istotne i ważne  , w terminach administracyjnych , dla Urzędu Miasta i Parafii.

 

Wszystkim  Pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Pilica ,  składam  serdeczne podziękowania, za każdy gest zrozumienia , pomocy i  życzliwości   dla Kościoła.    

 

 Panu Dyrektorowi Adamowi Rozlach  i  Pracownikom Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych ,  za   pomoc w   pracach :   w zimie  przy odśnieżaniu placu  kościelnego   a  w lecie  przy  utrzymywaniu  trawników przy murze  cmentarza  i na Wzgórzu Św. Piotra ,   a także  za inne prace w 2017r.  wykonane przez  Was   dla dobra wspólnego Parafii ,   bardzo serdecznie dziękuję.

 

Wam Kochani i Drodzy  Parafianie   -  Ofiarodawcom , 

Fundatorom i Sponsorom  , Społecznemu Zespołowi Ratowania Kolegiaty,  Osobom , które w czasie całego mijającego 2017 roku,  pomagały swoim  wysiłkiem ,  modlitwą   i ofiarnością  , a także  wszystkim rodzinom  i  osobom  dbającym  o czystość i porządek w kościele

w tym roku , składam  jak najserdeczniejsze  staropolskie  Bóg zapłać !  Niech  Dobry Bóg wszystkim Wam  hojnie  błogosławi,  w całym Nowym  2018 Roku. 

 

                      Z kapłańskim błogosławieństwem

                                Ks. Proboszcz


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież