Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1800
mod_vvisit_counterWczoraj3003
mod_vvisit_counterW tym tygodniu9089
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu26855
mod_vvisit_counterW tym miesiącu39636
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu45932
mod_vvisit_counterWszystkie3162737

Teraz Online: 56
Twój IP 44.221.66.130
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

czerwiec 2024
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Imieniny

Przed wczoraj : Bogumila Malgorzaty Wczoraj : Barnaby Radomila Dzisiaj : Janiny Jana Jutro: Lucjana Antoniego Pojutrze : Bazylego Elizy600-lecie Parafii Email

 

 

W tym roku nasza Parafia przeżywa jubileusz 600 – lecia. Mszę św. z tej okazji odprawił bp Grzegorz Kaszak, ubierając do niej historyczny, zabytkowy ornat.

 

Ten okazały jubileusz był wydarzeniem nie tylko, dla księży, ale także dla wiernych, mieszkańców gminy, którzy tłumnie stawili się w świątyni i na placu kościelnym.

W uroczystościach wzięło udział ponad 20 księży kanoników, a także księża profesorowie, prałaci, dziekani i proboszczowie. Nie zabrakło także wikariuszy, którzy piastowali tę funkcję w pilickiej parafii w ciągu ostatnich 20 lat. Hołd świątyni oddali także przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz gminy i województwa oraz m.in. artyści z Pracowni Konserwacji Zabytków w Katowicach i Krakowie.

 

- To wielkie wydarzenie, w które zaangażowali się wszyscy, począwszy od władz gminy, a na mieszkańcach oraz uczniach i dyrekcji Zespołu Szkół kończąc. Cieszy nas to, że pod względem rangi zabytków, plasujemy się na pewno pierwszej trójce naszej diecezji - podkreślał ksiądz proboszcz Jarosław Szlenzak.

 

Bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, poświęcił dwa nowe dzwony znajdujące się w odrestaurowanej dzwonnicy. Uroczyste uruchomienie dzwonów nastąpiło w samo południe, a biskup dokonał tego za pomocą... pilota. Jak przystało na standardy europejskie dzwony zaprogramowane są już na kolejne święta i uroczystości.

Ksiądz biskup celebrował również uroczystą Mszę świętą, podczas której nie szczędził miłych słów pod adresem kolegiaty, porównując ją do perły i zwracając uwagę na pozytywne zmiany, jakie w niej zaszły. Do takich należy z pewnością m.in. zamontowanie nowych, dębowych ławek.

 

Do kolegiaty w Pilicy dojechała liczna delegacja z parafii w Sączowie, w której ksiądz Szlenzak był proboszczem przez 17 lat. Wierni gratulowali mu tak okazałego święta.

 

Na dodatek proboszcz pilickiej parafii został mianowany kanonikiem gremialnym oraz kustoszem kolegiaty i kapituły olkusko-pilickiej, co oznacza, że do jego obowiązków należeć będzie pieczołowite dbanie o architektoniczną perełkę, jaką jest bez wątpienia pilicka kolegiata.

Wydaje się, że jedna z najstarszych świątyń w powiecie zawierciańskim nie mogła trafić w lepsze ręce.

 

Dokładny rok wybudowania kościoła w Pilicy nie jest znany. Źródła podają, że około roku 1611 otrzymał godność kolegiaty, a w 1612 roku został przebudowany. Z pierwotnej budowli zachowało się gotyckie prezbiterium, sklepione krzyżowo, oskarpowane, oświetlone ostrołukowym oknem. Od północy przylega do niego zakrystia, ozdobiona z zewnątrz attyką i herbami dawnych właścicieli Pilicy.

 

Od południa do prezbiterium przylega dobudowana w 1601 roku renesansowa kaplica grobowa  Padniewskich z późnorenesansowym portalem i nagrobkiem z czerwonego marmuru Anny i Mikołaja Padniewskich.  Jest dzieło włoskiego artysty Kaspra Fodige. Sąsiednia barokowa kaplica świętego Józefa pochodzi 1700 roku i jest wybitnym dziełem architektury i sztuki. Znajduje się w niej ciekawe sklepienie kolebkowe, dekoracja stiukowa i późnobarokowa polichromia. Bliżej prezbiterium, znajduje się najstarsza w tym kościele, gotycka kaplica świętej Anny, ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W niej renesansowa płaskorzeźba nagrobna małżeństwa Warszyckich oraz nagrobek Kasi Pileckiej z roku 1555 dłuta włoskiego rzeźbiarza Franciszka Marii Padovano. Jest to twórca rzeźb między innymi w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. W pobliżu wejścia do nawy głównej znajduje się jeszcze, przepięknie odrestaurowana w ostatnich latach,  kaplica Świętego Krzyża z 1701 roku. 

 

Pilicka kolegiata zajmuje jedno z czołowych miejsc w rejestrze zabytków sakralnych diecezji sosnowieckiej, prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Pod względem ilości obiektów mieszczących się w jednym miejscu wyprzedza ją tyko Katedra w Sosnowcu i Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.