Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj485
mod_vvisit_counterWczoraj1199
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5465
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu7111
mod_vvisit_counterW tym miesiącu28926
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu29095
mod_vvisit_counterWszystkie2301945

Teraz Online: 21
Twój IP 3.237.29.69
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Galeria

Kalendarz

styczeń 2023
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Imieniny

Przed wczoraj : Anieli Jerzego Wczoraj : Walerego Karola Dzisiaj : Franciszka Józefa Jutro: Macieja Martyny Pojutrze : Jana Marceli LudwikiKaplica w Cisowej Email

Cisowa to malownicza miejscowość położona w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd. Otoczona ze strony wschodniej Baranią Górą, od południa Skałą Felkową a od Południowego-Zachodu Grzebieniem.

Do 1936 roku była to jedna wieś. W 1936 roku została przeprowadzona komasacja gruntów i powstały trzy kolonie: Stara Wieś, Syberia oraz Sachalin. Kiedy Cisowa powstała dokładnie nie wiadomo. Legenda głosi, że szło dwóch myśliwych i jeden powiedział- Cicho-sowa, i od tego powstała nazwa Cisowa.

Jak podaje książka Ojca Henryka Błaszkiewicza OFN „Pilica zarys dziejów” pierwsze wzmianki o Cisowie pojawiły się w 1790 roku. Cisowa-Pustkowie, bo tak ja nazywano, była w owym czasie dobrami Teodora Wasyla. W 1872 roku liczyła 154 mieszkańców i 26 mórg pola. Do parafii Pilica, Cisowa została przyłączona w 1857 roku- wcześniej należała do parafii Chlina. W 1921r. Otwarto szkołę w Cisowej, która mieściła się u F. Kijasa. 8 września 1939 r. w stodole u Piotra Rocha schronili się polscy żołnierze. Gdy dowiedzieli się o tym Niemcy rozstrzelali Piotra Rocha i spalili budynki gospodarcze. Zastrzelono też Drąga, Siejkę Jana oraz spalono pół wsi. W 1949 roku w Cisowie było koło ZSL, które liczyło 12 osób. W tym samym roku w powstała Ochotnicza Straż Pożarna oraz rozpoczęto budowę remizy i szkoły na placu ofiarowanym przez Antoniego Pacieja i Romana Brodzińskiego.

Zanim zrodził się pomysł wybudowania kaplicy życie religijne wsi Cisowa skupiało się wokół krzyża na placu Piotra i Jadwigi Pasiów. Krzyż ten został ustawiony na miejscu pochowania żołnierzy, którzy zgineli w 1914 r. Pod tym właśnie krzyżem odbywały się Nabożeństwa Majowe prowadzone przez Piotra Janosika, a po jego śmierci przez jego syna Józefa. Z pod tego krzyża wyruszała coroczna procesja poświęcania pola, która szła potem przez Sławniów a następnie do Pilicy.

W dniu 8 lutego 1982 r. dokonano uroczystego przyprowadzenia kopi Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Wierbki, oraz została odprawiona pierwsza Msza Św. celebrowana przez ks. Józefa Musiała. Po zakończeniu ceremonii ks. Prefekt Jan Staworzyński powiedział, że gdyby mieszkańcy Cisowy poprosili ks. Kanonika Mieczysława Załawę, to można byłoby odprawiać Msze Św. w Cisowie. I tak się stało. Msze święte były odprawiane w remizie OSP Cisowa. Gdy władze gminy tego zakazały, msze były odprawiane u Państwa Kijasów oraz Siejków, a latem pod figurą wcześniej wspomnianego krzyża. Tam właśnie zrodziła się myśl wybudowana kaplicy, którą poddał ks. Kanonik Mieczysław Zaława. W niedzielę tydzień później Jan i Waleria Derbotowie zaoferowali działkę pod budowę kaplicy, której lokalizację zaakceptował ks. Kanonik oraz mieszkańcy Cisowy. 6 Lipca 1982 r. Ks. Kanonik Zaława zatrudnił geodetę, który wymierzył działkę. 8 lipca 1982 r. zostały wykopane fundamenty, a dzień później dokonano ich zalania. 10 lipca odprawiono Mszę Św. oraz dokonano poświęcenia placu bodowy. Mury kaplicy zaczęto budować 10 września 1982 r., a 25 września zostały ukończone. 23 października zalano strop, a 19 października wymurowano grępel. 20 listopada ukończono dach kaplicy i doprowadzono ją do takiego stanu, aby możliwe było odprawianie tam nabożeństw. Pierwsza Msza Św. w kaplicy w Cisowie została odprawiona 21 listopada 1982 roku. Budowę całej kaplicy z jej wykończeniem zakończono w czerwcu 1983 r. Kaplicę budowali murarze: mistrz Mieczysław Kućmierz, Jan Paś, p.Kocot, p.Pietruszka. Dach wykonali Jan Paciej i Jan Imiołek. Pokrycie dachu wykonali Alfons, Alojzy i Krzysztof Kwiecień. Ołtarz wykonał stolarz z Wierzbicy p.Witkowicz. Kaplicę pomalował Bogusław Obrączka. Kierownikiem budowy był Franciszek Janosik. Duże zasługi przy zorganizowaniu cementu i wapna, potrzebnych przy budowie kaplicy, miał ks. Kanonik Mieczysław Kowal - Proboszcz Parafii Żarnowiec. Oświetlenie kaplicy (żyrandole) ufundowało OSP Cisowa. Poświęcenia kaplicy dokonał w dniu 8 lipca 1984 roku o godzinie 16, przy pięknej pogodzie, której użyczyła nam Matka Najświętsza Królowa Polski, Jego Ekscelencja ks. Biskup Diecezji Kieleckiej Mieczysław Jaworski. Obecnie Cisowa należy do dwóch diecezji: Kieleckiej i Sosnowieckiej, oraz do trzech parafii: Wierbki, Strzegowy i Pilicy. W kaplicy w Cisowie zostały przeprowadzone dwie wizytacje, pierwsza w 1993 r. oraz druga w 2002 r. Obie przez ordynariusza Biskupa Adama Śmigielskiego. W 2001 r. zostało ufundowane tabernakulum przez Marka Kijasa oraz Stanisława Rocha. W 2009 został ufundowany obraz Pana Jezusa Miłosiernego przez rodziną Marka i Teresę Kijasów z dziećmi, oraz obraz Matki Bożej Fatimskiej przez Stanisława i Jadwigę Roch z dziećmi. Przez wiele lat kaplicą opiekowali się Otylia Janosik i Henryk Siejka. Po ich śmierci kaplicą opiekuje się Barbara Tasak, córka budowniczego Franciszka Janosika. W kaplicy odprawiane są Nabożeństwa Majowe, Różańcowe w październiku, Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu, oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego w każdą niedzielę przed Mszą Św.

Na zakończenie: mieszkańcy Cisowy są bardzo wdzięczni Walerii i Janowi Derbotom za to, że dzięki nim maja kaplicę i już nie muszą pokonywać odległości do Kościoła Parafialnego w Pilicy w strugach deszczu i opadach śniegu. Wdzięczni mieszkańcy modlą się o wieczny spokój dla duszy Walerii i Jana Derbotów. Mieszkańcy Cisowy są również bardzo wdzięczni św. pamięci ks. Mieczysławowi Załawie, bo to głównie dzięki jego inicjatywie i pomocy powstała świątynia w naszej miejscowości. Kościół w Cisowie jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Odpust w kaplicy w Cisowie obchodzony jest 3-go maja.

Mateusz