Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj412
mod_vvisit_counterWczoraj1199
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5392
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu7111
mod_vvisit_counterW tym miesiącu28853
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu29095
mod_vvisit_counterWszystkie2301872

Teraz Online: 12
Twój IP 3.237.29.69
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Galeria

Kalendarz

styczeń 2023
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Imieniny

Przed wczoraj : Anieli Jerzego Wczoraj : Walerego Karola Dzisiaj : Franciszka Józefa Jutro: Macieja Martyny Pojutrze : Jana Marceli LudwikiKaplica w Kocikowie Email

Dźwięk dzwonu kocikowskiej kaplicy słyszany jest od dziesięcioleci. Wieś Kocikowa powstała na początku XV wieku i od samego początku swego istnienia należała do parafii Pilica. O wsi Kocikowa wspomina dekret biskupa Oleśnickiego z roku 1432, takie informacji podaje ks. Henryk Błażkiewicz w książce pt. Pilica. Zarys dziejów miejscowości. We wsi Kocikowa od niepamiętnych czasów istniała najpierw mała, drewniana kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, która została rozbudowana w XIX wieku przez Walentego Skrzypiciela. Informują o tym pozostawione w kaplicy do dnia dzisiejszego tablice pamiątkowe: „Kaplica poprawiona 1869 r. d.20 maja. Walenty i Jadwiga Skrzypiciel". Skrzypicielowie byli fundatorami, teren pod budowę ofiarowała rodzina Paciej.

Kaplica była jednonawowa, zbudowana z kamienia i pokryta blachą, pozostawała ona na utrzymaniu wsi. W miesiącu maju, podobnie jak przy wielu kapliczkach przydrożnych, wierni śpiewali tu pieśni maryjne, a jeden raz w roku, w czasie święcenia pól, odprawiano w niej Mszę Św. Dopiero od 1940 r., dzięki pozwoleniu Kurii Biskupiej w Kielcach w kaplicy częściej odprawiano Mszę Św. Życie religijne wioski skupiło się wokół kaplicy, mieszkańcy gorliwie uczęszczali na nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowy różaniec czy wielkopostną drogę krzyżową. Taki kształt i charakter kaplica zachowała do lat siedemdziesiątych XX wieku, w 1978r. rozpoczęło się odnawianie kaplicy, a 15. 05.1979r. dokonano oddania odnowionej kaplicy, o czym świadczy pamiątkowa tablica. W 1981 r. zaczęto odprawiać w kaplicy Mszę Świętą w niedziele i święta. Szybko okazało się, że kaplica nie jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkich parafian z Kocikowej i Woli Kocikowej. Ówczesny ksiądz proboszcz Mieczysław Zaława wspólnie z wikariuszem ks. Janem Staworzyńskim podjęli starania o pozwolenie na rozbudowę kaplicy. Dnia 26.06.1982 r. uzyskano pozwolenie władz państwowych na rozbudowę kaplicy i natychmiast przystąpiono do prac. Wiele trudu w organizowaniu pracy podjął p. Roman Żyła, któremu pomagał p. Stefan Żak. Pracami budowlanymi kierował p. Mieczysław Maj. Nowy ołtarz do kaplicy, a także chór i dach wykonał p. Kazimierz Paciej. Prawie wszyscy mieszkańcy Kocikowej i Woli Kocikowej włożyli wiele trudu, aby ku chwale Bożej mogło powstać jak najbardziej okazałe dzieło. Rozbudowa kaplicy mogła dojść do skutku dzięki życzliwości sąsiadów, zwłaszcza państwu Kajdan. Rozbudowaną kaplicę i nowo ufundowany ołtarz poświęcił w dniu 2.09.1984r. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Gurda. Kształt zewnętrzny, jaki uzyskała kaplica, pozostał do dnia dzisiejszego.

W latach 2004-2007 mieszkańcy Kocikowej i Woli Kocikowej ufundowali nowy soborowy ołtarz oraz dębowe ławki i konfesjonał. Prace wykonał p. Stanisław Kajdan, któremu pomagali p. Włodzimierz Maj i p. Stanisław Węglarz. Na przestrzeni czasu kaplica zyskiwała nowy sakralny wystrój dzięki hojności mieszkańców. Zawsze znalazły się osoby, która nie szczędziły czasu na to, by zadbać o wystrój i estetykę wnętrza kaplicy, w dzisiejszych czasach dba o to p. Irena Żyła. Wszystkie te zabiegi miały i mają na celu zapewnić mieszkańcom jak najlepszą atmosferę spotkań modlitewnych.

Dzwonnica kaplicy góruje nad naszą miejscowością. Z pewnością nie istniałaby taka wspólnota wiary i życia w naszej wiosce, gdyby nie kaplica. Gromadzi ona kolejne pokolenia mieszkańców wokół ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej wypraszając łaski dla naszych rodzin. Kocikowa bez dźwięku dzwonu wzywającego na niedzielną Mszę Św. nie byłaby tą samą wioską.

Matko Boża Częstochowska czczona w kocikowskim obrazie błogosław nam na długie lata!

Klaudia