Twój IP 34.239.158.107

sierpień 2019

Przed wczoraj : Ilony Klary Wczoraj : Jana Bolesława Dzisiaj : Bernarda Samuela Jutro: Franciszka Joanny Pojutrze : Marii Cezarego

Dzieło Duchowej Adopcji Email
czwartek, 24 marca 2011 19:44

adopcjaDzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca – katolicki świat przeżywa Dzień Świętości Życia. Jedną z form troski o dziecko zagrożone w łonie matki zabiciem jest Duchowa Adopcja.To dzieło Duchowej Adopcji możemy podjąć już 25 marca na Mszy świętej o godzinie 17.00. Deklaracje uroczyście złożymy przed ołtarz po przyrzeczeniu. Prosimy o przyniesienie świec.

Ruch Duchowej Adopcji w Kościele katolickim zrodził się tuż po objawieniach Matki Bożej w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią jej Niepokalane Serce. W roku 1987 został przeniesiony do Polski Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Osoba decydująca się na adopcję duchową nie wie, kim jest "jej" dziecko, jego imię zna tylko Bóg. Wszyscy, którzy pragną złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji, mogą zrobić to w kościele podczas uroczystej Mszy św., ale również prywatnie. W jakichkolwiek jednak okolicznościach i miejscach odbywa się przyrzeczenie konieczne jest wypełnianie odpowiednich postanowień. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane dobre postanowienia, np. częsta spowiedź i Komunia św., czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc potrzebującym.

Duchową Adopcję może podjąć każdy - nawet osoby żyjące w związkach niesakramentalnych czy rozwiedzeni. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Duchową Adopcję można podejmować wielokrotnie, pod warunkiem wypełniania poprzednich zobowiązań. Nie można adoptować więcej niż jedno dziecko, bo Duchowa Adopcja dotyczy tylko jednej istoty ludzkiej, której imię zna jedynie Bóg. Dzieło Duchowej Adopcji przerywa długa przerwa w modlitwie - miesiąc, dwa. Wówczas należy ponowić przyrzeczenie i starać się go dotrzymywać.

Ślub Duchowej Adopcji jest jedną z najprostszych form wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Oto ich fragment: „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski…Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu”.

Ks. Tomasz Z