Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj830
mod_vvisit_counterWczoraj1053
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2442
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5682
mod_vvisit_counterW tym miesiącu15853
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu18991
mod_vvisit_counterWszystkie1318715

Teraz Online: 20
Twój IP 3.208.22.127
,
Parafia Pilica

Sonda

Czy czytasz gazetkę parafialną "Głos Kolegiaty" ?
 

Kalendarz

maj 2019
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Imieniny

Przed wczoraj : Jana Wiktora Wczoraj : Heleny Wieslawy Dzisiaj : Emilii Iwony Jutro: Joanny Zuzanny Pojutrze : Borysława GrzegorzaŚw. Mikołaj w Pilicy Email

 Święty Mikołaj w Pilicy

 

Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. w Licji w miejscowości Patras jako jedyne dziecko zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale był też bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia. Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Gdy dowiedział się, że trzy córki ubogiego mieszkańca miasta nie mogą wyjść za mąż, gdyż ich ojca nie stać na posag, podrzucił im ukradkiem dużą sumę pieniędzy. Wybrany biskupem Myry (Demre w dzisiejszej Turcji), Mikołaj podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale i troską o potrzeby materialne wiernych. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 i 352 w wieku prawie 70 lat. Podobno w chwili jego śmierci ukazały się anioły i rozbrzmiały chóry anielskie

 

 Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Jego początki, to udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania "łódeczek św. Mikołaja", w które święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety.

         Do naszej parafii przybył również św. Mikołaj. Jaka radość i poruszenie zapanowało wśród dzieci i młodzieży gdy usłyszeli dźwięk dzwonka i ujrzeli dostojną postać. Nasz staruszek był już bardzo zmęczony, usiadł i rozmawiał ze zgromadzonymi dziećmi. Obdarowywał prezentami zebranych. Były piosenki wierszyki i inne ciekawe odpowiedzi. Święty Mikołaj był bardzo zadowolony z ministrantów i scholi młodzieżowej w naszej parafii. Obiecał, że za rok też na pewno nas odwiedzi. Już czekamy z niecierpliwością.